
Az esküvői tanú egy nagyon fontos szerepkör. Ha nincs a két tanú, akkor nincs esküvő sem.
Az esküvői tanú elsődleges feladata és az egész szerepkör célja a házasság hitelesítése. Ez persze csak a jogi háttér. Az esküvői tanúk a párhoz közel álló emberek, szinte mindig a szűk családból vagy a legjobb barátok közül kerülnek ki, kiemelten fontos vendégek.
Tudtad? Egy esküvői tanúknak meg az esküvői ültetési rend szerint is kiemelt helye van. A tanúk a legfontosabb asztalnál ülnek, ha a magyar szokásokhoz ragaszkova alakítod ki az ültetést, akkor a menyasszony édesanyja és édesapja mellé kell, hogy ültesd őket.
1. Hogyan válassz esküvői tanút?
Az esküvői tanú személye csakúgy, mint régen is nagyon fontos. Az esküvői tanú felkérése előtt azonban eltérő szempontokat vettek figyelembe régen, mint, amiket most szokás a nagy döntés meghozása előtt.
2. Hogyan zajlott az esküvői tanú választás régen?


Régen, a hagyományoknak megfelelően azokat választották a pár tagjai esküvői tanúiknak, akik kiemelkedtek a többiek közül, vagy vagyonosak vagy tekintélyesek voltak vagy társadalmilag elismertek voltak.
Erre a szerepkörre azért régen sem idegeneket választottak, ezek az elismert, tekintélyes emberek a családból vagy a barátok közül kerültek ki. Röviden az volt a feladat, hogy keresd meg a család vagy a barátaid között a leggazdagabb, legtekintélyesebb embert és kérd fel, hogy legyen az esküvői tanúd.
Ennek a szokásnak gyakorlati oka is volt, hiszen a választott tanúk anyagilag is segítették a fiatal házaspárt. Úgy tartják, hogy emellett még az is a feladatuk volt, hogy biztosítsák, hogy ők adják a legszebb, legértékesebb nászajándékot. Régebben nem volt kifizetődő tanúnak lenni, ma ennél sokkal könnyebb dolga van a kiválasztottaknak. 🙂
3. Hogyan zajlik ma az esküvői tanú kiválasztása?
Az esküvői tanú egy nagyon fontos személy, a nagy napon és azt megelőző szervezés során is fontos feladatai vannak. Jól át kell gondolni, hogy ki legyen az a személy, akit végül felkérsz, hogy legyen a tanúd.
Sok esetben egy családtagot, testvért, unokatestvért vagy a legrégebbi vagy legközelebb álló barátot kérik fel tanúnak.
Nincs konkrét szokás arra, hogy ki legyen az esküvői tanú, annyi a lényeg, hogy egy olyan embert válassz, akiben a végletekig megbízol. Amellett, hogy aláírása kell ahhoz, hogy házasságot köthess szíved választottjával sok más fontos feladata is akad, amire bizony időt kell szánnia. Teljes vállszélességgel ott kell lennie az esküvőszervezés, a lánybúcsú vagy a legénybúcsú megszervezése és egyéb ügyes-bajos dolgok lebonyolítása alatt.
4. Ki lehet esküvői tanú?


Magyarországon a házasságot törvény védi, ez a törvény pedig azt mondja ki, hogy 18 év alatti, azaz kiskorú, valamint cselekvőképtelen személy NEM lehet esküvői tanú.
Minden 18. életévét betöltött, cselekvőképes személy lehet esküvői tanú.
5. Lehet-e egy külföldi családtagod, barátod, ismerősöd az esküvői tanúd?
Igen, de rá is vonatkozik a törvény, tehát legalább 18 évesnek és cselekvőképesnek kell lennie.
6. Ki nem lehet esküvői tanú?
Az előző pontból következik, hogy 18 év alatti, illetve cselekvőképtelen személyek nem lehetnek esküvői tanúid. Mindenki mást, akire ezen állítások nem igazak azt fel lehet kérni, hogy legyen esküvői tanú.
7. Hogyan kell igazolni a tanúknak személyazonosságukat?
Mind a magyar, mind a külföldi állampolgároknak igazolniuk kell személyazonosságukat a tanúzás során. A magyar állampolgároknak személyi igazolvánnyal, a külföldi állampolgároknak útlevéllel, a külföldön élő magyar állampolgároknak pedig vagy az egyikkel vagy a másikkal. Ezen kívül szükség lehet még lakcímkártyára is, ezt se felejtse otthon egy tanú sem.
Tipp: Mindig ellenőrizd le, hogy a tanúk okmányai rendben vannak-e. Nincs-e lejárva, megvan-e az eredeti, nincs-e kettétörve (most nevetsz, de volt már ilyenre példa). Nagyon kellemetlen ha az esküvő napján derül ki, hogy akit választottál mégsem lehet esküvői tanú.
A házasságkötést be kell jelenteni, be kell rá jelentkezni. A folyamat alatt a házasodni készülő párnak gyakorlatilag a hajszálaik számáról is nyilatkozniuk kell.
Jó hír viszont, hogy az esküvői tanú adatait a házasságkötés bejelentésekor még nem kell kötelezően megadni. Azaz egyrészt van időd arra, hogy felkérj valakit, ha még nem tetted volna meg, másrészt pedig ha az esküvői tanú személyazonosító okmányát épp tegnap hagyta el, akkor sem jön el a világ vége.
8. Hogyan kell felkérni egy esküvői tanút?


A menyasszony kimondta, igen, megtörtént az eljegyzés. Ezután a pont után kezdődik az esküvőszervezés, melynek része az is, hogy felkérj valakit, hogy legyen az esküvői tanúd. De mégis hogyan tedd meg ezt?
Esküvői tanúdat felkérheted egy vacsorával vagy koccintással egybekötött baráti beszélgetés alkalmával.
Ha egy kicsit fel akarod dobni a dolgot, akkor tedd fel neki a kérdést egy ajándék kíséretében.
Adj neki valami apróságot, amit szeret, nem kell nagy dolgokra gondolni, lehet ez egy finom csoki, egy minőségi bor, de akár egy koncert vagy színházjegy is. Rejts el a csomagolásban egy cetlit, erre írd fel a kérdést „leszel-e az esküvői tanúm?„
Ennél mehetsz tovább is és vicces formában is felteheted a kérdést. Bátran használd ezeket, vagy ezekhez hasonló mondatokat:
„A menyasszonyom már igent mondott, már csak a te válaszodra várok. Leszel az esküvői tanúm?”
„Nélküled nem valósulhat meg az esküvőm, szóval remélem igent mondasz. Leszel az esküvői tanúm?”
„Csak a te aláírásoddal lehet hiteles az esküvőm, kérlek ne szúrj ki velem és mondj igent, légy az esküvői tanúm!”
„Áldásodat adod a házasságomra írásos formában is? Leszel a tanúm?”
9. Milyen kell, hogy legyen egy esküvői tanú öltözéke?
Az esküvői tanú egy nagyon fontos vendég, ennek meg kell látszania az öltözékén is.
Az esküvői tanú öltözéke akkor jó, ha kiemeli viselőjét a vendégseregből, de nem közelíti meg a pár eleganciáját.
De mit viselhet és milyen ruhadarabokat kell kerülnie egy esküvői tanúnak?
Az esküvői etikett szabályainak megfelelően, más vendégekhez hasonlóan a tanúk esetében is tiltólistán van a fekete, a fehér és a piros színek viselete.
Mire kell még figyelni?
- Ne öltözd túl az ifjú párt
- A hölgyek esetében kerülni kell a kihívó, mély dekoltázzsal rendelkező, túl rövid vagy átlátszó darabokat
- Ne legyen nagyon díszes a ruhád
- Ne vegyél fel jobb öltönyt, mint a vőlegény
- Megjelenésed legyen tiszta és rendezett
10. Mik egy esküvői tanú feladatai?
A régi szokásokhoz képest ma igazán jó dolga van egy esküvői tanúnak. 🙂 Nem kell anyagilag támogatnia az ifjú párt és akkor sem sértődik meg senki, ha nem ő adja a legdrágább nászajándékot.
Az esküvői tanú elsődleges feladata a házasságkötés hitelesítése. Ám itt nem ér véget a teendők sora. Nézzük meg, hogy milyen feladatai vannak a menyasszony és a vőlegény tanújának.
11. Mik a menyasszony esküvői tanújának feladatai?

A menyasszonyi esküvői tanúja a legfőbb bizalmasa és segítője az arának. De mik azok a feladatok, amikben részt kell vennie, mit kell koordinálnia, szerveznie?
A menyasszony esküvői tanúja:
- Segít a leggyönyörűbb esküvői ruha megtalálásában
- Testileg- lelkileg támogatja a menyasszonyt az esküvőt megelőző időszakban és a nagy napon is
- Megszervezi az utolsó szingli estét, kitalálja a lánybúcsú feladatokat, gondoskodik róla, hogy zökkenőmentes legyen az este
- Összefogja, koordinálja a koszorúslányokat
- Segít a nagy napon a készülődésben, ha szükség van rá fuvarozza vagy kíséri a menyasszonyt a fodrászhoz és a sminkeshez
- Mindenben segíti a menyasszonyt az esküvő napján, fogja a csokrát a szertartás alatt, segít megigazítani a sminkjét, segít az átöltözésben
- Az esküvőn és a lagzin segít a vendégeknek, eligazítja őket
12. Mik a vőlegény esküvői tanújának feladatai?

A vőlegény esküvői tanúja a legjobb, legodaadóbb vendég a leendő férj számára, mindenben segítséget nyújt neki, támogatja. De mik pontosan azok a feladatok, amik rá hárulnak?
A vőlegény esküvői tanúja:
- Segít kiválasztani a legjobb esküvői öltönyt
- Megszervezi a legénybúcsút
- Segít a vőlegénynek a készülődésben a nagy napon
- Az esküvő helyszínére viszi az szerelemeseket
- A menyasszony esküvői tanújával együtt segít a vendégek fogadásában, eligazításában
- Köszöntőt mond az ifjú párra
- Mindig ott van, ha jól jön egy segítő kéz, segít a buli koordinálásában, megtáncoltatja a vendégeket, segít a túl jókedvű vendégeken és az egyéb problémás helyzetek feloldásában
13. Tippek köszöntőbeszédhez

Az előző pontól kiderült, hogy a vőlegény tanújának feladatai közé tartozik az is, hogy a vacsora előtt köszöntőbeszédet mondjon az ifjú pár tiszteletére. De milyen egy jó köszöntő? Mire kell figyelni, milyen hosszú legyen, mi az, amit semmiképp nem szabad mondani?
14. Ezekre figyelj, ha jó beszédet szeretnél
- Egy ideális beszéd 3-5 percig tart. Lehet ennél rövidebb és hosszabb is, de ügyelj rá, hogy ne két mondatot mondj de ne szónokolj 30 percen keresztül sem
- Ne improvizálj, készülj fel a beszédre, gyakorolj tükör előtt
- A beszéd a párra fókuszáljon, ne magadról beszélj
- Tények felsorolása helyett, mesélj történeteket, sokkal érdekesebb lesz beszéded
- A csúnya szavakat tartsd meg magadnak
- Építsd fel a beszédet, legyen bevezetése és rendes lezárása is
- Egy köszöntőbeszédet gratulációval, jókívánságokkal illik lezárni
- Csempéssz beszédedbe egy-két humoros megjegyzést, de ne vicceld el az egészet
- Izgulsz a köszöntőbeszéd miatt? Sok dologgal nyugtathatod magad, az alkoholt viszont tartsd meg a beszéd utánra
- Lehet a kezedben egy vázlat, néha rápillanthatsz, de ne olvasd fel a beszédet
- Beszélj lassan, artikulálj, hogy mindenki értse, amit mondasz
- A köszöntő a párnak szól, fordulj feléjük, nézz rájuk, amikor beszélsz
- Mosolyogj 🙂
15. Hogyan lehet lezárni egy köszöntőbeszédet?
Néhány példa a köszöntő lezárásához:
„Emeljük poharunkat erre a két különleges emberre,
akik a mai napon örökre összekötötték életüket.”
„Igyunk az újdonsült párra!
A mai napon hűséget esküdtetek,
Azt kívánom, hogy legyen boldog életetek”
„Koccintsunk most az ifjú párra,
ezzel sok boldogságot kívánva.”
Gyakran Ismételt Kérdések
Egy esküvői tanúnak két kritériumnak kell megfelelnie. Az egyik, hogy töltse be a 18. életévét, a másik pedig, hogy legyen cselekvőképes. Aki ezeknek megfelel lehet, aki nem az nem lehet tanú. Esküvői tanú lehet külföldi állampolgár is.
Keríts a nagy kérdés köré egy vacsorát vagy egy koccintást. Lepd meg tanújelölted valamilyen apró ajándékkal. Ha egy kis humort is akarsz csempészni a dologba, akkor rejts az ajándékba egy vicces felkérő szöveget.
Az esküvői tanú elsődleges feladata a házasságkötés hitelesítése. Emellett azonban számos más feladat is hárul rá, lány/legénybúcsú szervezés, köszöntő beszéd, folytonos segítségnyújtás. Részletesen a cikkben.