
Az esküvői ültetési rend kialakítása egy nagyon fontos téma az esküvőszervezés során. Mindig óriási dilemma, hogy kit hova ültessünk, rengeteg kérdés merül fel ilyenkor-vajon az illető jól fogja-e érezni magát helyén?, jóban van-e a körülötte ülőkkel?, mennyire kerül távol a pártól?, kit ültessünk a zenekarhoz vagy a hangfalakhoz közelebb? stb. A házasulandó pároknak ez mindig fejtörést okoz genius. Persze van olyan verzió is, mindenki oda ül, ahova szeretne. Ennek előnye a kötetlenség, azonban sok hátránya is van a dolognak, pl. a rokonok barátok túl messze kerülnek a pártól vagy egyszerűen csak két olyan ember kerül egymás mellé, aki nincs a legjobb viszonyban egymással és így tovább.
Ezen problémák elkerülése végett különböző szervezési lehetőségek állnak a pár rendelkezésére.
Vendégcsoportok kialakítása
Az egyes asztalokhoz érdemes jól meghatározható vendégcsoportokat ültetni. Ilyenek például a barátok, a rokonok, a kollégák stb. Ez meghatározza, hogy ki hol fog ülni, de mégsem szab szigorú kereteket az ültetésnek. Így például készíthetjük úgy az ültetési tervet, hogy egy-egy asztalra ráírjuk a csoport nevét, pl. barátok. Persze egy bizonyos számú vendégsereg felett vagy bizonyos a helyszín adta lehetőségek mellett ez nem kivitelezhető.
Konkrét ültetési rend kialakítása
A vendégcsoportos ültetési rend továbbgondolt verziója, ha a helyszín bejáratához kiakasztunk egy listát vagy felírjuk egy táblára a vendégek nevét asztalonként, így mindenki pontosan tudja, hogy melyik asztalnál foglalhat helyet.

Ennél is precízebb megoldás, ha székenként ki van dolgozva az ültetési rend, magán a székeken vagy a teríték mellett vagy előtt szerepel a vendég neve egy-egy ültetőkártyán. Ennél a verziónál ugyanúgy fontos a vendéglista, a bejárat mellett, feltüntetve ezen, hogy ki melyik asztalnál ül, hogy könnyedén megtalálják a vendégek helyüket view.
+tipp
Igazi 21. századi megoldás! Már az esküvő előtt ki lehet küldeni az ültetési rendet. Így garantáltan senki nem aggódik, hogy ne lenne helye és ha mégis hibát vétettetek volna és valaki lemaradt, az jelezni fogja, így megoldódik a probléma még a nagy nap előtt. Egy későbbi alpontban bemutatásra kerülnek ültetés tervező programokkal készített, szuper dizájnos tervek, amik például abszolút alkalmasak erre a célra!
Ültetési rendek

A hosszú asztalos ültetési rend esetében az ifjú pár ül a díszhelyen, ami az asztal közepén található. A hagyományok szerint a vendégek leültetésekor a következőkre kell figyelni:
-a házaspárokat külön szokás leültetni
-a még nem házas párokat egymás mellé
-az ifjú pár családja és a tanúk a főasztallal szemben állva és balról jobbra nézve –a következőképpen foglalnak helyet: tanú, menyasszony anyja, vőlegény apja, menyasszony, vőlegény, vőlegény anyja, menyasszony apja, tanú

Ez a hagyományos ültetési rend. Ettől persze lehet eltérő ültetési rendet is kialakítani. A szokások soha nem kötelező jellegűek, a legfontosabb, hogy úgy alakítsuk ki az ültetési rendet, hogy várhatóan mindenki jól érezze magát. Fontos szempont még az is, hogy a pár kikkel szeretne a legtöbbet kommunikálni. Egy esküvőn a pár- bár ez is csak szokás, amit nem kötelező betartani-sokszor körbejár, igyekszik mindenkivel pár szót váltani, illetve a párhoz is sokszor odamennek- a hivatalos gratuláción kívül is a vendégek, hogy gratuláljanak, kifejezzék örömüket vagy egyszerűen csak beszélgessenek egy kicsit. Az ültetés kialakítása során ne csak azt vegyük figyelembe, hogy kik ülnek egymás mellett, hanem azt is, hogy kik ülnek egymással szemben.

Alternatív ültetési rend
Fontos észben tartani emellett, hogy az esküvő az ifjú párról szól! Tehát nyilván azt a vendéget vagy vendégcsoportot érdemes magunkhoz közelebb ültetni, akivel szívesen társalgunk az este folyamán egy kicsit többet, mint másokkal.
Egyébként is nagyon fontos, hogy az esküvő szervezése során a pár a saját maga igényeinek megfelelő döntéseket hozzon. Az esküvő rólatok szól! A lényeg, hogy a dekoráció nektek tetsszen, az ételből ti egyetek szívesen stb., persze a rokonok, a barátok is fontos, hogy jól érezzék magukat, de nem ez a fő szempont! Erre minden kedves, éppen az esküvőjét szervező menyasszony és vőlegény figyelmét fel szeretnénk hívni, nektek is nagyon jól kell éreznetek magatokat az esküvőtökön, hiszen ez egy nagyon fontos nap az életetekben! J
Hogyan készíthetünk ültetési rendet?
Persze egy papírlapra rajzolt asztalbeosztás is megteszi, de a 21. században már erre is rengeteg lehetőségünk van. A következő pontban a MAGIC Table Planner ültetés tervező programot mutatjuk be, mely segítségével könnyedén készíthettek ültetési rendet, ami ráadásul nagyon látványos is.
MAGIC Table Planner
Egy szuper, angol nyelvű program. Regisztrációhoz kötött, de teljesen ingyenes. Használata nagyon egyszerű, felviszed a vendégek neveit (guest list fül), majd az ültetés tervező (table plan fül) nézetre váltasz. Itt a vendégek már fel lesznek sorolva, csak rá kell húznod a nevüket egy ülésre.
A vendégek neveit a guest list fül alatt nem muszáj egyesével bepötyögnöd, egy excel táblából illetve gmail levelezésedből is importálhatod őket. A nevekhez megadhatsz nemet is, ekkor rózsaszín illetve kék jelzést kapnak, adhatsz hozzájuk kontaktot is, illetve mindenkit hozzá lehet rendelni csoportokhoz is, így könnyedén nyilván tudod tartani, hogy kit szeretnél a „család” asztalhoz vagy például a „barátok „asztalhoz ültetni, illetve elérhetőségeiket is rögtön láthatod neveik mellett. A vendégek neveit nem csak importálni tudod, hanem exportálni is, ilyenkor egy excel fájlt kapsz, melyben ki vannak listázva a programba felvitt nevek.

A képen egy print screent láthattok a programból. Jól látszanak felül a „guest list” és a „table plan” fülek. Láthatjátok, hogy többféle formájú asztalt is behúzhattok a tervre. Ha egy asztalt behúztok rákattintva be lehet állítani, hogy hány fős legyen, el lehet nevezni és forgatni is lehet.

A vendégek nevei amíg nem húzzuk rá őket egy ülésre bal oldalt láthatóak.
A programban padlózat, hangfalak és egyéb tárgyak elhelyezésére is lehetőség nyílik, lehet jelezni a bejárat és a mosók elhelyezkedését is, így ha tényleg nagyon káprázatos tervet akarunk készíteni ezzel a programmal sikerülni fog!
A MAGIC table planner másik nagy előnye, hogy egyszerre több rendezvény terveit is tudjuk kezelni.
Az előző képeken látszik, hogy felül, a „guest list” fül mellett balra található egy „dasboard” fül is. Itt egyszerre több eseményt is tudunk kezelni.
A programmal készült kész terveket meg tudod osztani másokkal, ki tudod nyomtatni PDF formátumban vagy papírra is. Persze a mai világban úgyis mindig van nálunk telefon, laptop vagy tablet, melyeken ugyanígy meg tudjuk nézni a terveket.
A program itt található.
Ültetőkártyák
Rengeteg opció van manapság. Az ültetőkártyák elődleges szerepe természetesen az információ, de emellett a dizájn is nagyon fontos. Egy-egy jól elkészített ültetőkártya az egész esküvő hangulatát, arculatát tükrözi. Mostanság nagy divatja van a kalligráfiának, ez érthető is, hiszen egy jól kigondolt háttér és elrendezés mellett nagyon szépen mutat. Ha nem gondolkodunk nagyon kreatívan elég a vendég nevét kalligráfiásan az ültetőkártyára írni, egy szép háttérrel vagy valamilyen motívummal ellátni és már kész is!

Kreatív ültetőkártyák
Mindig öröm valamilyen igazán kreatív ötlettel találkozni, mely a pár személyiségét tükrözni vagy valamilyen közös hobbijukat eleveníti meg vagy egyszerűen csak tényleg szuper jól néz ki. Néhány kreatív ötlet, amivel mostanság találkoztunk:
-söralátét-ezen nem csak a vendég neve szerepelhet, hanem mondjuk a pár neve kalligráfiásan- sokan hazaviszik az ültetőkártyákat, egy olyan ültetőkártyának, melynek nem csak emlék értéke van, hanem később használni is lehet még jobban örül mindenki J
-parafadugóra illesztett ültetőkártya-ha a családban valaki borokkal foglalkozik kifejezetten ötletes megoldás, emellett, mint low-budget megoldás is kiváló-ha a borozgatós esték után megtartod a dugókat, akkor nem is kell rá külön költeni

-levelekre, tobozokra, kis kövekre írt nevek –egy természetközeli esküvőhöz nagyon illik

Egyéb kreatív ültetőkártya ötletek
Origami ültetőkártya

-utazásról hozott kis tárgyak pl. kagyló, tengeri csillag
-szalvétára fűzőtt ültetőkártya
+1 DIY ültetési rend készítése
DIY, azaz do it yourself! Mostanság ez is egy nagyon divatos dolog, nagyon ötletes, na és persze te készíted, ez egy nagy plusz
Virágos dizájnú,ültetőkártya tavaszi vagy nyári esküvőkre
Eszközök:
-vastag csomagolópapír –szín:választás szerint (itt arany színű)
-csillám
-ragasztószalag
-olló
-ragasztó
-fonal
-kis üvegcsék
-szivacs
-virágok
Elkészítés:
1.lépés
Ragasszunk minden üvegcsére egy ragasztószalagcsíkot, nagyjából olyan vastagot és olyan magasságban, mint a képen látható.

2.lépés
A szivacs segítségével ragasztózzuk be az üveg alját (ez a ragasztócsík alatti részre értendő).
3.lépés
Szórjuk rá a csillámokat arra a területre, ahol a ragasztó van, majd rázogassuk egy kicsit az üvegcsét, hogy a nem megfelelően odaragadt csillámok lehulljanak. TIPP: tegyünk egy fehér lapot az üvegcse alá, hogy oda hulljanak le a csillámok. A papírra lehulló csillámokat újra fel lehet használni.

4.lépés
Készítsük el a vastag csomagolópapírból a kártyákat, írjuk rá mindenki nevét, majd kössük a virágokhoz a kártyákat a zsinór segítségével.

5.lépés
Szedjük le az üvegcsékről a ragasztószalagot, ha már úgy érezzük, hogy teljesen megszáradtak a csillámok. A ragasztószalagot levéve látszik, hogy a szalag miatt szépen oszlottak el a csillámok.
Rakjuk bele a virágokat az üvegcsékbe, majd az üveg szájához kössünk egy zsinórt, akasztóként.
Ha minden vendég üvegcséjére került akasztó, lógassuk fel őket a helyszín bejáratához és voilá kész is a saját készítésű ültetési rend!
