Egy esküvő előtt pár nappal vagy héttel sok vendégnek megfordul a kérdés a fejében, hogy mit is illik egy ilyen eseményen? Sőt a párnál és családjánál már jóval az esküvő előtt, a szervezkedés szakaszában is fel-felbukkanhatnak olyan dolgok, melyek nem egyértelműek. Kérdés ilyenkor, hogy mit diktál az esküvői etikett.
Nézzünk meg az esküvői etikettel kapcsolatban gyakran és kevésbé gyakran felmerülő kérdéseket.
Mit vegyünk fel a nagy napra, azaz az esküvői etikett öltözködési alapszabályai

A meghívó sokat elárul
Bizony a meghívó itt is fontos, el kell olvasni figyelmesen! Sokszor van , hogy a pár beleírja, hogy mit szeretné, hogy viseljünk. Persze nem konkrétan, de azért vannak benne támpontok a helyes viseletet illetően. Mindig figyeljünk rá, hogy, amit a pár kér az öltözködés területén, azt tartsuk be!
Ne legyünk túl kihívóak
Nem egy buliba megyünk, vagyis a végén tulajdonképpen az lesz a legtöbb esküvőből, de ettől függetlenül ne erre az alkalomra vegyük fel a legkivágottabb, legtarkább, flitterekkel díszített ruhánkat!
Egy templomi szertartás esetén ügyeljünk arra, hogy mindig fedje valami a vállunkat, még akkor is vigyünk magunkkal egy zakót, pulcsit vagy vékony sálat ha éppen 40 fok van.
Feketét, fehéret és pirosat NE!
Az esküvői etikettnek megfelelően egyik színben sem illik érkezni. A fekete temetésekre való, a fehér a menyasszony színe, a piros pedig egyszerűen túl kihívó!
Esküvői etikett, ki mit fizet?
Bizony egy esküvő sem csak a boldog pillanatokról szól! Komoly szervezkedés és anyagi megbeszélések is jellemzik.

Ideális esetek
- A pár már rendelkezik keresettel, van valamennyi megtakarított pénzük, így szüleiktől csak egy csekély összeget kérnek. A fiú és a lány szülei annyival segítenek, amennyivel tudnak, nincs egyenlőség!
- A párnak nincs vagy nagyon kevés félretett pénze van. Ekkor a szüleikre hárul a felelősség. A legtöbb esetben a két család igyekszik fele-fele arányban megosztani a költségeket, de persze nem mindig tud megegyezés születni.
Hogyan volt ez régen?
Amennyiben nem sikerül megegyezésre jutni a költségeket illetően, például az egyik család sokkal kevesebbet szeretne beletenni, akkor érdemes a hagyományokhoz visszanyúlni. Nézzük, hogy régen mi volt a lány és mi volt a fiú családjának feladata az esküvői etikett szerint:
A menyasszony családja:
– menyasszonyi ruha
– virágdekoráció
– koszorúslány csokrok
– nagymamaköszöntő csokor
– szertartás
– meghívók
A vőlegény családja:
– eljegyzési ebéd
– terembérlet
– catering
– fotós
– menyasszonyi torta
– köszöntőajándékok
– zene
Melyik a jobb, ha magunknak fizetünk mindent vagy ha a szülők rendezik a költségeket?
Erre nincs jó válasz!
Sokan nem tehetik meg, hogy anyagilag támogassák gyermekeik esküvőjét, akkor sem ha szeretnék. Megint mások alapvetőnek gondolják és meg is tehetik, hogy a-tól z-ig ők állják a gyerekek esküvőjét, legyenek akárhány évesek.
A pár részéről is eltérő hozzáállások, életkorok és anyagi helyzetek állhatnak fent, így semmiképp sem szabad általánosítani!
Megfogalmazható azonban, hogy mik az előnyei ha mi fizetünk és mi annak, ha szüleink?
Mi fizetünk mindent
Előnyök: önállóság, senki nem szólhat bele abba, hogy milyen legyen az étel, a zene, a dekoráció stb.
Hátrányok: rá kell szánni rengeteg pénzt az esküvőre
A szülők állják az esküvő költségeit
Előnyök: nem kell elkölteni sok pénzt
Hátrányok: mindenki bele fog szólni a szervezésbe, nem a mi elképzelésünk szerint alakul a program
Mindenki döntse el maga, hogy pénztárcája és a felsorolt pro és contra tételek mellett hogyan tudja vagy akarja fizetni esküvőjét!
A egy esküvői lebonyolítása sok pénzbe kerül, de pontosan mennyibe is? A linkre kattintva a „Mennyibe kerül egy esküvő” című cikkünk elolvasása után ez is kiderül!
Kiket illik meghívni és hogyan?

A meghívottak száma leginkább a vacsorát érinti. Egy templomi esküvő esetében a szertartásra és a lagzira mindig rengeteg embert hívnak, azonban a vacsoravendégeket már jól megválogatják.
Ennek 2 oka van. Az egyik, hogy fejenként 8.000-12.000. Ft körül mozog egy vacsora ára, így nyilván nem mindegy, hogy 80 vagy 150 fő jön vacsorázni. A másik, hogy van egy bizonyos tér, ezzel lehet gazdálkodni, van ahol nem fér el 150, 200 vagy akár 300 ember.
Hogyan szelektáljunk?
Induljunk el onnan, hogy 2 fő már biztos 🙂 Aztán vegyük szépen sorba a szűk családot és a legjobb barátokat. Ezután bővítsük a listát tovább a távolabbi rokonokkal, barátokkal, kollégákkal stb. Látni fogjuk, hogy elég gyorsan elérünk majd egy olyan számot, ahol vagy megtelik a hely vagy kiürül a pénztárcánk! Ha mégsem így történik, akkor el kell gondolkodni, hogy a még távolabbi ismerősök közül kit hívjunk meg!
Kit hívjunk meg?
Ez az állítással sokan vitatkoznának, de muszájból senkit és az etikett sem írja elő, hogy pontosan kiknek kell ott lenniük egy esküvőn! Az legyen ott, akit a pár szeretne. Jó esetben egyértelmű, hogy ott van a család és a legjobb barátok! Kell ennél több? Nem kell meghívni Marika nénit a szomszédból csak azért mert a nagymamánk jóban van vele és egyszer elkísértük őt a boltba!
Meghívó
A meghívó által tudatja a pár a örömhírt, a vendégek pedig értesülnek, hogy meghívták őket . A jó meghívó már rögtön tudatja azt is, hogy hivatalosak vagyunk minden részre vagy például csak a szertartásra.
Ahogy korábban is említettük sokan csinálják úgy (és nagyon helyesen is teszik, hiszen az esküvői etikett pontosan így kívánja meg), hogy a szertartásra és a lagzira a tágabb baráti kört is meghívják, de a vacsorára nem.
A vacsorán olyan emberekkel vegyük körbe magunkat, akik tényleg fontosak nekünk
Hogyan kell az etikett szabályainak megfelelően leültetni a vendégeket?

Erről most csak nagyon röviden írnánk. Részletes információk és ültetési terv készítő programok a linkre kattintva érhetőek el egy másik cikkünkben!
Még több tipp az esküvői ültetési rend elkészítéséhez
A legfontosabbak, hogy alakítsunk ki vendégcsoportokat és ezeknek megfelelően ültessük le a vendégeket! Például legyenek „barátok nevű’ asztalok.
A hagyományos ültetési rendnek megfelelően a pár asztalát illetően a következő szabályok vannak érvényben:
-A pár egymás mellett ül
-A házastársak nem egymás mellett ülnek (pl. a menyasszony mellett a vőlegény édesapja, majd mellette saját édesanyja ül)
-A tanúk is a pár asztalánál foglalnak helyet
Különleges igények egy esküvőn
A pár feladata, hogy tájékozódjon, hogy kinek van valamilyen étel vagy italérzékenysége. Roppant kellemetlen, ha nem tudtunk róla és szegény vendégünk semmit sem tudott enni egész este! Tipp: készítsünk egy kérdőívet, amiben felmérjük ezt az igényt a meghívottak között.
Tipp: készüljünk olyan ételekkel, amit általában sokan szeretnek. Ezzel nehéz mellélőni és pluszpont, hogy ezeket az ételeket a gyerekek is ismerik, így valószínűleg könnyebben megeszik ők is!
Mindig legyen húsmentes étel is! Erre egyre nagyobb az igény. A vegetáriánus ételek mellett megfontolandó a vegán menü is, egyre többen választják ezt a táplálkozási irányzatot, figyeljünk rájuk is!
Mit illik és mit nem egy esküvőn? Esküvői etikett vendégeknek, tanúknak és a párnak
Az ajándék kérdése
Az ajándék a vendégek nagy kérdése? Nem! Sokkal inkább a páré. Nekik kell megfelelően kommunikálniuk a vendégsereg felé, hogy mit szeretnének!

Hogyan jelzi a pár, hogy mit szeretne kapni?
Első opció: szólnak az esküvőszervezőnek, hogy mit szeretnének, a meghívókra is ráírják, hogy kérdezzék őt. A vendégeknek vele kell felvenni a kapcsolatot.
Második: manapság divatos verzió,hogy készítünk egy honlapot, melynek az egyik füle tartalmazza, hogy mit/miket szeretnénk. A meghívó tartalmazza a honlap elérhetőségét.
Harmadik opció: kevéssé elegáns megoldás. A pár ráírja a meghívóra a kívánságát! Persze ez csak akkor működik, ha pénzügyi támogatást kérnek. A meghívóra nem lehet felsorolni például 100 darab konyhai eszközt, ami jól jönne a háztartáshoz.
Válaszadás
A esküvői etikett nem csak a konkrét napra szól, már előtte is érvényben van. Ilyen etikett kérdés az esküvői meghívóra adott válasz
A meghívóra mindig és mindig időben kell reagálni! A párnak nagyon fontos, hogy tudja, hogy hány fő érkezésére számíthat a nagy napon!
Plusz fő
Csak akkor vigyünk magunkkal egy ismeretlent, akit nem invitáltak meg az eseményre, ha ezt előre egyeztettük a párral és igent mondtak rá vagy ha úgy szólt a meghívó, hogy nyugodtan vihetünk magunkkal plusz egy főt.
Rövid gratuláció

A szertartás utáni gratuláció legyen tényleg csak gratuláció! Majd később beszélünk a párral! Figyelembe kell venni, hogy még úgy 80-200 ember áll mögöttünk, aki ugyanúgy szeretné kifejezni gratulációját és van egy esküvői menetrend is, amit a pár tartani szeretne!
Bemutatkozás
Ha nem az egyik közeli ismerősünk esküvőjére megyünk benne van a pakliban, hogy alig ismerünk majd valakit a páron kívül. Ettől függetlenül mellettük fogunk ülni a vacsora alatt! Mindig mutatkozzunk be, ha nem ismerünk valakit az asztalszomszédaink közül!
Az esküvőszervező és a vőfély kéréseit illik betartani
Ők a felelősek érte, hogy a pár nagy napja olyan ütemben haladjon, ahogy azt ők kitalálták. Mondhatjuk tehát, hogy, amit ők kérnek, azt a pár kéri! Ha éppen az a kívánság, hogy vegyünk részét egy számunkra elsőre bugyutának tűnő játékban, akkor tegyük meg!
Ne szívódjunk fel!
Ne távozzunk angolosan! A pártól illik elköszönni, akkor is ha nagyon mehetnékünk van már! Köszönjük meg a meghívást és mondjuk el, hogy milyen jó esett, hogy velük lehettünk ezen a fontos napon!
Hogyan viselkedjen egy tanú az esküvőn?
Egy tanú sosem késik, ismeri az esküvő programjainak menetét, aktívan részt vesz a játékokon, programokon, ha kell kisegíti a párt, a vőfélyt vagy az esküvőszervezőt! Figyeljünk ezekre, ha tanúként érkezünk egy esküvőre!
Csak óvatosan!
Ez nem a mi bulink! Ne rontsuk el a pár nagy napját azzal, hogy nagyon sokat iszunk és emiatt furcsán viselkedünk vagy esetleg kár teszünk valamiben vagy valakiben!
A pár részéről szintén elvárható, hogy addig fogyasszon, amíg van értelme! Jó emlékezni erre a napra!

Mit illik egy templomi szertartáson és mit nem?

A pontosság erény
Máskor is, de ilyenkor egészen biztosan! Ne késsünk el a szertartásról! Nagyon ciki a csikorgós templomi ajtón 5 perccel később bekúszni és elverekedni magunkat egy helyre, ahol látni is lehet valamit.
A magánéletünket máskor osszuk meg a barátnőnkkel!
A szertartás alatt ne beszélgessünk! Senki nem azért van otthon, hogy meghallgassa a történeteidet, a szertartásra és a párra kíváncsiak!
Ne ma legyünk önjelölt fotósok
A templomi fotózást hagyjuk meg a fotósnak, akit felkértek erre. Ha egy telefont lobogtatnak előtte az zavarja őt a munkában!
Telefonok a táskákban lehalkítva!
Ne zavarjuk meg a szertartást telefonunk csöngésével! Nagyon nagy illetlenség!
A templomi és a polgári esküvőkkel kapcsolatosan további infók egy másik cikkünkben, amit a linkre kattintva lehet elérni: