
Nincs is hangulatosabb, mint egy szikrázó napsütéses időben megtartott szabadtéri esküvő.
Süt a nap, minden a helyén, a pár csak úgy ragyog, szépek a koszorúslányok, az esküvői tanúk készen állnak feladatukra, a szülők büszkék, a barátok jókedvűek, még a madarak is csicseregnek, ilyen egy szabadtéri esküvő.
Mindez nagyon jól hangzik, de az esküvőszervezés mindig tartogat váratlan és nehéz pillanatokat, mielőtt eljutsz eddig a boldogsággal teli pontig. Mire kell figyelni, milyen buktatói lehetnek egy szabadtéri esküvőnek? Erre adunk választ az írásban.
Ebben a cikkben olyan tippeket olvashatsz, amik segíthetnek szabadtéri esküvőd megszervezésében.
1. Hogyan időzítsd szabadtéri esküvőd?

Ezzel valószínűleg senkinek nem mondunk nagy újdonságot: egy szabadtéri esküvőnél döntő szempont az időzítés.
Mikor érdemes szabadtéri esküvőt tartani?
Természetesen leginkább nyáron. 🙂 A jó időjárás azonban még ebben az évszakban sem garantáltan felhőtlen.
Igyekezz nyomon követni az időjárás alakulását, próbáld a nyár közepe felé szervezni az esküvőt, ekkor vannak általában a legideálisabb körülmények egy felejthetetlen szabadtéri esküvőhöz.
Hogyan időzítsd a nagy nap eseményeit?
Mindenképp délutánra szervezd a kültéri részeket. Ha az egész szertartást a 40 fokban, a tűző napon állod/ülöd végig, ez utána a fotózáson készült képeken is meglátszódhat. Arról nem is beszélve, hogy az erős napsütés és a nagy meleg az egészségre is káros. Főleg az idősebbeknél akár rosszullét is jelentkezhet.
Ezt a problémát napfogó elemek, székek és ötletes dekorációk segítségével is lehet orvosolni, de erről majd később. Mindenesetre az a legbiztosabb, hogyha a kora délutáni órákra nem időzítesz semmilyen programot.
Szabadtéri esküvőt délután 3 óra előttre ne szervezz.
Ha csak 3 után kezdődik az esküvő, akkor elkerülheted a hőség és a napfény okozta kellemetlen hatásokat, és az esküvői menü felszolgálását és elfogyasztását is be tudod úgy ütemezni, hogy az éppen lemenő nap sugarai kellemes hangulatvilágítást kölcsönözzenek hozzá.
2. Hogyan válassz szabadtéri esküvő helyszínt?

Azt hinné az ember, hogy sokkal könnyebb szabadtéri esküvőhelyszínt találni, mint egy hagyományos beltérit. Hiszen szinte bármi megfelelhet, múltkor elkocsikáztam egy nagyon szép tisztás mellett, legyen ott. Persze miért ne? Nos ez sajnos nem ennyire egyszerű.
Amikor szabadtéri esküvőd helyszínét választod ki figyelembe kell venned olyan szempontokat, mint a megközelíthetőség és a parkolási lehetőségek. Nem árt ellenőrizni azt sem, hogy nincs-e aznapra a közelben valamilyen rendezvény, ami belezavarhat a programba. Az utolsó, és talán legfontosabb pedig, hogy meg kell róla győződni, hogy a helyszínen lehet-e és ha igen, akkor milyen feltételek mellett lehet esküvőt tartani.
Milyen feltételek mellett lehet esküvőt tartani a szabadban?
Igen, ahogy fentebb írtuk ez sajnos nem annyira egyszerű, hogy gondolsz egyet, választasz egy területet és megtartod az esküvőd.
Ha polgári esküvődet külső helyszínen szeretnéd megtartani, akkor minden esetben engedélyt kell kérni erre az illetékes hatóságtól. A kiszervezett polgári esküvők esetében az illetékes a jegyző. Meg kell még említeni azt is, hogy minden, nem az anyakönyvi hivatalban megtartott házasságkötés díjköteles.
Ha ezt a napot szeretnéd teljesen a te és a párod ízlése szerint alakítani, akkor jó alternatíva lehet, hogy már korábban házasságot köttök a törvény előtt, az anyakönyvi hivatalban, majd ezt követően tartjátok meg szabadtéri esküvőtöket, amihez egy szertartásvezető segítségét kéritek, aki minden egyedi igénynek eleget tud tenni, ellentétben az anyakönyvvezetőkkel, akik sajnos korlátok közé vannak szorítva.
3. Milyen szabadtéri esküvő kellékek vannak, mire ügyelj ezekkel kapcsolatban?



Megvan a helyszín, mindenki könnyedén oda tud jutni, lehet parkolni is, engedélyt is kaptál. Minden klappol. 🙂 De itt még korán sincs vége a szervezési feladatoknak.
Az esküvői helyszínt be is kell rendezni. Kellenek, asztalok, padok, székek, valahol az ételt is tálalni kell, szükség van mosdókra, és most még csak egy párat említettünk a szükséges dolgok hosszú listájából.
Egy szabadtéri esküvőn az a cél, hogy annak ellenére, hogy a szabadban vagytok a lehető legnagyobb konformitás érzetet tudd biztosítani saját magatok és a vendégek számára is.
Egy szabadtéri esküvő esetében két eshetőség van. Ez egyik, hogy egy olyan helyszínen vagy, ahol maga az esküvő ugyan kültéren van, de a szabadtéri részhez tartozik egy épület is. Ekkor könnyebb dolgod van, a mosdó, az áramellátás, a tárolás, az öltözködés és az ezekhez hasonló dolgok könnyedén megoldhatóak.
A másik eset, amikor a szabadtér tényleg csak egy szabad tér, azaz mindent neked kell odavinned. Ha megengedsz egy javaslatot, ennek a projektnek ne láss neki egyedül, keress hozzá egy tapasztalt csapatot. Ha találsz egy jó, megbízható szolgáltatót, akkor nyugodtan hátradőlhetsz, jó kezekben vagy.
Milyen szabadtéri esküvő kellékekre lehet szükség?
Nézzük, hogy pontosan mik is azok a szabadtéri esküvő kellékek, amikre neked is szükséged lehet:
- Asztalok, padok, székek -A szertartáshoz és a vacsorához elengedhetetlen, hogy le tudd ültetni a vendégeket
- Büfé kellékek -Chaffing, pultok
- Mobil mosdók -Nem kell magyarázni, hogy miért szükséges
- Pelenkázó – Gondolj a kisgyermekesekre is
- Ruhatári regál -Fontos, hogy biztosítani tudd (elsősorban magatoknak, de akár a vendégeknek is), hogy legyen hol tisztán és gyűrődésmentesen tárolni a kényes ruhadarabokat
- Paravánok -Paravánok segítségével elszeparálhatod a teret, de átöltözéshez, készülődéshez is használhatod őket
- Sátor -Opcionális, hogy bérelsz-e sátrat. Javaslat, hogy ha nem tartozik épület a szabadtéri helyszínhez, akkor legyen legalább egy sátor. A sátorban van árnyék, könnyebben megoldható a tárolás és a készülődés, és eső esetén is van hova menekülni. A sátorbérlés módjáról és anyagi vonzatáról sátras esküvőkről szóló cikkünkben olvashatsz.
- Tükör -Bizony a menyasszony esetében ez elengedhetetlen 🙂
- Irányító táblák -Segít a vendégeknek tájékozódásban, ha kiírod, hogy mi merre található, erre van a büfé, arra a mosdók és így tovább
- Áramellátáshoz szükséges kellékek
- A vízellátás megoldása
- A hangosításhoz szükséges kellékek -Hangszórók, kábelek, mikrofonok stb.
- Hűtő-fűtő berendezések -Szabadtéren, főleg ha nem egy városi helyszínről van szó gyakran megesik, hogy a napközbeni forróságot este nagy lehűlés követi. Gondoskodj róla, hogy napközben legyen valamilyen hűtőberendezés, párkapuk például, este pedig biztosítsd a fűtést. Ezeknek a költséghatékonyabb megoldása napközben történhet napernyők elhelyezésével, hideg italok felszolgálásával, este pedig pokrócok biztosításával is.
- Dekorációs elemek -Virágok, ötletes dekorációk, fotósarok, rajzasztal és játékok a kicsiknek, de erről később írunk majd részletesen.
+1 Szenzoros kézfertőtlenítő -Amire az idei évben sajnos gondolni kell. 2020-ban nem árt ha esküvődön pár darab kézfertőtlenítő állomást is elhelyezel.
Mindezek mellett bármilyen más ötletes megoldást is használhatsz szabadtéri esküvődön, sőt bátorítunk is, hogy tégy így. Minél egyedibb, kreatív megoldásokat használsz, annál hangulatosabb lesz a nagy nap.
4. Vendéglátás felsőfokon a szabadban is?



Igen a vendéglátás egy nagyon fontos része az esküvőknek. És a vendéglátás alatt nem csak az ételek és az italok elkészítését és felszolgálását értjük.
Egy szabadtéri esküvőn sok olyan dologra is gondolni kell, ami egy zárt térben nem is kérdés.
Egy szabadtéri esküvő akkor jó, ha a vendégek, és ti is, csak azért tudjátok, hogy a szabadban vagytok, mert süt a nap vagy a karotokon érzitek a szellő finom cirógatását. Minden más tekintetben ugyanazt kel éreznetek, mintha bent lennétek, ugyanolyan komfortot kell tudni teremteni kint is, mint egy zárt helységben.
Hogyan valósulhat meg ez a szabadban?
A következőkben felsoroljuk a legfontosabb dolgokat, amikre figyelni kell, ha egy kellemes, komfortos szabadtéri esküvőt akarsz szervezni.
- Ügyelj rá, hogy az ételek és az italok mindig frissek legyenek -Próbálj olyan menüsort összeállítani, ami kevésbé romlandó ételekből áll. Szolgálj fel hideg üdítőket.
- Legyen elegendő számú toalett -Biztosítani kell, hogy legyen elég mosdó, ne alakuljon ki fesztiválhangulat, ne kelljen sorbaállni.
- Gondolj a gyermekes családokra is – Kisgyermekekkel egy esküvő, és minden más program is sokszor egy nagy tortúra tud lenni. Igyekezz ezen családok számára egy kicsit élhetőbbé tenni a körülményeket, legyen legalább egy pelenkázó, és készülj gyermeksarokkal is.
- Figyelj rá, hogy legyen árnyék -A tartós 30-35 fokban sokan rosszul lehetnek, főleg ha még árnyék sincs. Arról nem is beszélve, hogy a te gyönyörű menyasszonyi sminkednek sem tesz jót, ha órákon keresztül rásüt a nap.
- Ne legyetek a nappal szemben -Ha elkerülnéd, hogy rólatok és a vendégekről is csak olyan fotók készüljenek, amiken hunyorogtok, akkor fogadd meg ezt a tippet.
- Gondoskodj az áram és a vízellátásról – Mindkettő elengedhetetlenül szükséges egy esküvőhöz.
- Ügyelj rá, hogy jó legyen a hangosítás – Kellemetlen, ha a násznép csak az esküvő után 3 hónappal, az esküvői videó megnézése után tudja meg, hogy mit mondott az anyakönvvezető, a szertartásvezető vagy az örömapa.
- Alakíts ki táncteret -Ez azt jelenti, hogy biztosítanod kell egy biztonságos, sík alapzatot, ahol az emberek nem a fűben vagy a sárban lépegetnek.
- Legyen fény az éjszakában – Gondoskodj róla, hogy este ne legyen vaksötét.
- Számolj azzal, hogy este lehűlhet az idő -Szabadtéren estére nagyon behűlhet az idő. Ügyelj rá, hogy senki ne fázzon meg, készülj pokrócokkal vagy fűtő berendezésekkel.
5. Milyen legyen a dekoráció?



A szabadtéri esküvők egyik nagy előnye, hogy nagyon szépen, ötletesen és a legtöbb esetben megkötések nélkül lehet kialakítani a dekorációt.
A legfontosabb elemek:
- Ötletesen elkészített pultok -Az ételeket és az italokat nagyon ötletes módokon lehet tálalni.
- Fények -A hangulatos fények mindig nagyon feldobnak egy esküvőt. Világítás ígyis-úgyis kelleni fog, így ha még jól is néz ki az csak pozitív lehet. Nem utolsó sorban a fotókon is nagyon jól mutatnak.
- Virágdekoráció -Egy szabadtéri esküvő szinte elengedhetetlen eleme a virágdekoráció. Tippek kialakításához a linkre kattintva.
- Fotósarok -Mindenki imád fotózkodni, főleg az ötletes, hangulatos hátterek előtt. Nagyon jó fotók készülhetnek, ha berendezel egy fotósarkot. Virágok, egy-két vintage bútordarab, pár fénykép, ezek mind nagyon jól mutatnak benne.
- Gyermeksarok – Mindenki jobban jár, ha lefoglalod kicsit a gyerkőcöket. Lehet például egy rajzasztalka, egy hinta és egy-két játék a nekik kialakított sarokban.
- Ülő alkalmatosságok – Fontos, hogy ne csak az asztalnál lehessen leülni a lagzi során. Helyezz ki néhány kreatív bútordarabot, ahol üldögélhetnek, iszogathatnak, beszélgethetnek a meghívottak. Ezek lehetnek raklapok párnákkal, vintage bútordarabok stb.
Ha érdekel, hogy egy vintage vagy egy bohém esküvőre milyen dekoráció illik olvasd el ezekről írt cikkeinket.
6. Hogyan védekezz az időjárás ellen?


Mindenki arról álmodik, hogy esküvőjén szikrázó napsütés lesz, azonban az eső a szabadtéri esküvők ősellensége.
Mit lehet tenni, akkor ha másként alakul az álom és elered az eső?
Nézzük meg, hogy mivel lehet tőrbe csalni az esőt:
- Fedett tér -Legyen legalább egy fedett tér, például egy sátor.
- Alapzat -A sátornak legyen alapzata. Ez azért fontos, mert ha elkezd szakadni az eső, akkor egy idő után a fedett rész alatt is „felázik” a föld. Ha nem akarod, hogy mindenki bokáig süllyedjen a sárban, akkor gondolj az alapzatra is.
- Esernyő, esőkabát. Készülj esernyőkkel és esőkabátokkal és kérd meg a násznépet, hogy ők is hozzanak magukkal.
7. A természet utat tör, ezekre figyelj a szabadban


Egy szabadtéri esküvőn nem csak a napközbeni forróság, az esti lehűlés és az eső törhet borsot az orrod alá.
Előfordulhat, hogy fúj a szél vagy támadnak a rovarok.
Ezek ellen így védekezz:
- Vízpartokon, vagy sík területeken a legnagyobb esély rá, hogy szeles lesz az időjárás. Nagyon sokat nem tehetsz ellene, de érdemes egy a körülményekhez képest védett területet kialakítani. Ez lehet például egy sátor.
- A rovarok egy szabadtéri esküvő kelletlen vendégei, te nem hívtad őket, mégis részt vesznek rajta. Teljesen sosem fogsz tudni rovarmentesíteni, elvégre a szabadban vagy, de rovarriasztós fáklyákkal és rovartaszító szerekkel egészen jó eredményeket lehet elérni.
8. A fotós szemszögéből nézve


Az emlékeinken és az érzéseinken kívül a fotók azok a maradandó dolgok, amiket magunkkal viszünk egy esküvőből.
Nézzük meg, hogy mire kell figyelni, hogy jól sikerüljön egy fotózás:
- Fotózkodjatok a naplemente előtti időszakban, ez este 6 és 8 között van. -A legszebb képek ebben az idősávban készíthetőek.
- NE fotózkodjatok délelőtt 11 és délután 4 között. -Ekkor egyrészt meleg is van, másrészt a fényviszonyok sem megfelelőek.
- Gondoskodj az esti világításról. -Egyrészt nem árt ha a vendégek eltalálnak a mosdóig, másrészt ha túl sötét van a fotók sem lesznek szépek.
- A színes lampionok, a fényfüzérek, a színes izzók nagyon jól mutatnak a képeken. -Az esküvői képek hangulata nagyon fontos.
- A dekorációs elemek. -A fotós szempontjából minél szebb a dekoráció annál jobb. Légy kreatív! Egy boldogságkapuval, egy szépen feldíszített oltárral, a széksorok szélén lévő díszítéssel és minden más dekorációs elemmel hozzájárulsz, hogy szép képek készüljenek.
További esküvői fotózás tippek a linkre kattintva.
+1 Legyen B terved
Van olyan, hogy akármennyire is szeretnéd nem tud összejönni a szabadtéri esküvő. Sajnos vannak olyan tényezők, amiket nem tudsz befolyásolni, az időjárás is ilyen.
Fontos, hogy legyen egy B terved, azaz a szabadtéri mellé válassz egy belső helyszínt is arra az esetre, ha egész nap ömlene az eső. Érdemes olyan helyet keresni, ami közel van a szabadtérihez, ilyen lehet például egy szálloda vagy egy étterem.
Az az egyik legegyszerűbb megoldás, ha eleve egy olyan szabadtéri helyszínt keresel, amihez tartozik belső rész is, amit fenntartanak nektek rossz idő estére.
Tudtad? Nálunk, a Bagolyvár Fogadóban is megtarthatod mind beltéren mind kültéren esküvődet. Ha egy hangulatos bakonyi esküvőre vágysz vedd fel velünk a kapcsolatot.
Gyakran Ismételt Kérdések
Mindenképpen délutánra tedd. A hőség és a fények sem megfelelőek, sem nektek, sem a fotósotoknak.
Nagyon sok szép helyszín van. Arra figyelj, hogy egy külső helyszínre szervezett esküvő esetében mindig engedélyt kell kérned az illetékes hatóságoktól ennek megtartására.
Egy napsütéses, madárcsicsergős esküvőnél nincs is szebb. Emellett nagyon szépen lehet dekorálni egy külső teret, és persze a friss levegő sem egy utolsó szempont. Nagyon jó ölet, de vannak hátulütői is, tippek ezek elkerüléséhez a cikkben.