


Az esküvőszervezés még a jól felkészült párok számára is kihívást jelent. Olykor előfordul, hogy tanácstalan vagy, hogy mit hogyan csinálj, minek hogy kezd neki vagy, hogy bizonyos szoláltatások közül mit válassz. Ez nem is csoda, hiszen az esküvőiparban sok olyan kifejezés van, ami egy házasodni készülő számára elsőre elég rejtélyesen hangozhat.
Ilyen, kérdéses terület a szertartásvezető és az anyakönyvvezető szerepköre is.
Nektek melyik lenne a legjobb megoldás, kire van szükségetek? Egyáltalán mit csinál pontosan egy szertartásvezető és mit egy anyakönyvvezető és mi az, amiben különböznek?
Ebben az írásban a szertartásvezető és az anyakönyvvezető szerepköröket tesszük tisztába. A cikkből kiderül, hogy pontosan mit jelent a két fogalom, így bátrabban tudsz majd belevágni esküvőd szervezésének ezen részébe. El tudod majd dönteni, hogy neked és párodnak szüksége van-e szertartásvezetőre vagy maradtok csupán az anyakönyvvezető mellett.
Ki az anyakönyvvezető és mi a szerepe?



Ki ő és mi a szerepe a házasságkötésben?
A lány igent mondott, megtörtént az eljegyzés, a pár boldogan viseli a jegygyűrűket, tervezgetik a nagy napot. 🙂
De mire van szükség ahhoz, hogy ezt ténylegesen megtehessék és a törvény előtt is férj és feleség lehessenek? Nos azt mondani sem kell, hogy rengeteg feladat áll előttük. A legelső lépés a házasságkötés dátumának kitűzése. De mi történik ezután, hogyan zajlik egy polgári esküvő menete? Erről részletesen a cikkre kattintva olvashatsz. Most csak az anyakönyvvezetőhöz kötődő feladatokat vesszük sorba.
Az első lépés a törvényes házasság felé a házassági szándék bejelentése. Ezt legalább az esküvő előtt 30 nappal, maximum 12 hónappal lehet megtenni. A bejelentéshez a pár mindkét tagjára szükség van, és csak személyesen van rá lehetőség. Emellett arról is nyilatkoznia kell a párnak, hogy házasságuknak nincs semmilyen törvényes akadálya.
A házassági szándék bejelentésére az anyakönyvi hivatalban van lehetőség. A házasságkötés bármelyik anyakönyvi hivatalban történhet, viszont így is előre kell gondolkodni, mert miután megtettétek a szándékbejelentést, amiről az anyakönyvvezető jegyzőkönyvet készített már csak ez, ahol a jegyzőkönyv készült számít majd illetékes hivatalnak, tehát a házasságkötésnek itt kell történnie.
Lehetőség van arra is, hogy az anyakönyvvezető házasságkötő teremben, külső helyszínen vagy munkaidőn kívül tartsa meg a szertartást, de ez esetekben nem díjtalan a szolgáltatás. Ha ezekkel nem kívánsz élni a szolgáltatást illetékmentesen igénybe veheted.
Összegezve az anyakönyvvezető elengedhetetlen ahhoz, hogy érvényes házasságot köthessetek, nélküle nem lehettek a magyar állam előtt férj és feleség. Hátránya, hogy egy anyakönyvvezetőt kötnek a törvények, mindent csak ezeknek megfelelően hajthat végre. Emellett tartani kell az esküvők menetrendjét is, hiszen egy napra egy anyakönyvvezetőnek általában nem csak egy esküvő jut. Az anyakönyvvezető csak egy rövid, kevésbé meghitt és egyedi szertartással tud szolgálni, ez sokszor nem az, amire egy pár vágyik.
Ki a szertartásvezető és mi a szerepe ?



Az előző bekezdésből megtudhattad, hogy mi a szerepe egy anyakönyvvezetőnek a házasságkötésben. Kiderült, hogy személye elengedhetetlen a törvényes házassághoz, viszont csak rövid és kevésbé egyedi szertartásra van lehetőséged nála.
Mi a helyzet akkor, ha te és párod egy egyedi, meghitt és a szokásosnál hosszabb szertartásra vágytok? Kihez forduljatok? A házasság csak egy anyakönyvvezetővel érvényes, akkor hogyan lehet mégis megvalósítani mindezeket?
Ki a szertartásvezető?
Ki a szertartásvezető, mit tehet és mit nem? Ő is tarthat érvényes, jogilag elismert házassági szertartást?
A szertartásvezető az anyakönyvvezetővel szemben egy nem hivatalos személy. Külső helyszíneken tart szertartásokat, teljesen egyedi igényekre szabva. Hátránya, hogy érvényes házasságot nem lehet egy szertartásvezetővel kötni, ehhez csak az anyakönyvezetőnek van joga Magyarországon.
Miért válassz szertartásvezetőt?
Milyen érvek szólnak egy szertartásvezető mellett?
- Személyre szabottan tartja a szertartást
- Előre találkozik a párral, az igényeknek megfelelően akár többször is
- A legapróbb részletekbe menően egyeztetni lehet vele a nagy nap menetrendjét
- Nincsenek időkorlátok, a legtöbb szertartásvezető naponta csak egy esküvőt tart
- Bármilyen külső helyszínen lehet a szertartás
Mik egy szertartásvezető hátrányai egy anyakönyvvezetővel szemben? Ebből gyakorlatilag csak egy van, egy szertartásvezető nem tud törvényesen összeadni titeket, ehhez egy anyakönyvvezető kell.
Hogyan lehet megoldani, hogy egyedi, meghitt és hosszú szertartásotok legyen, és emellett érvényesen, jogilag elismert módon egybe is keljetek?
Erre van egy bevett szokás, ami mondhatni, hogy az arany középút. A pár megteszi, ami kell ahhoz, hogy a magyar állam elismerje házasságukat, de emellett egy személyre szabott szertartást is szerveznek.
Gyakran előfordul, hogy a pár az általuk „ténylegesen” az esküvő dátumának gondolt nap előtt elmegy az anyakönyvi hivatalba és megköti az államilag elismert házasságot. Később a nagy naphoz pedig egy szertartásvezetőt fogad. Ebben az esetben az anyakönyvi hivatal csak egy formaság, amire szükség van, a valódi esküvő a szertartásvezető által megtartott ünnepélyes szertartás, ami minden esetben egyedi és megismételhetetlen.
Sokaknak igénye van rá, hogy egy szertartásvezető által megtartott esküvőn is megjelenjenek a polgári esküvő klasszikus elemei. Aggodalomra semmi ok, csak kérned kell, és a szertartásvezető ezeket az elemeket is beleveszi a nagy nap programjába.
Részletesebben a szertartásvezetők munkájáról



Az előző bekezdésben már felsoroltunk néhány előnyt, ami a szertartásvezetők mellett szól, de nem tértünk ki arra, hogy pontosan mi is az ő munkájuk lényege.
Nézzük meg, hogy mitől különleges egy szertartásvezető által tartott esküvő.
Elmondható, hogy a hivatalos, az állam által elismert, anyakönyvvezető előtt kötött házasság a legtöbb ember számára inkább csak egy kötelező rész, ami kell ahhoz, hogy a törvények értelmében is házastársak legyenek.
Az emberek nagy része vagy a templomi vagy a szertartásvezető által tartott „polgári” szertartást gondolja igazán az esküvőjének.
Ez érthető is. Egy anyakönyvvezető egy nyári napon akár 5-10 esküvőt is megtarthat. Persze vannak, akik minden egyes esküvőre egyedien készülnek, de lássuk be, hogy nem ez a legjellemzőbb.
Ha te és párod egy igazán különleges és emlékezetes polgári esküvőre vágytok, akkor érdemes egy szertartásvezető segítségét kérni.
A szertartásvezető nem az anyakönyvvezető helyett van. Az ő szerepe megkerülhetetlen. Egy meghitt szertartás, hasonlóan egy templomi esküvőhöz nem a jogi kötelékről, hanem az érzelmei megélésről, a kettőtök kapcsolatának új szintre emelkedéséről és ennek méltó megünnepléséről szól.
A szertartásvezetőt ti választjátok, eldönthetitek, hogy ki a legszimpatikusabb, kit szeretnétek, hogy levezényelje ezt az igazán különleges napot.
A szertartásvezetőt nem köti az idő és a hely. A szakmabeliek szinte mindegyike egy nap csak egy esküvőt vállal. Ez azt jelenti, hogy a szertartás lehet annyira hosszú, olyan személyes, olyan elemekkel megtöltött, amit csak ti szeretnétek.
A szertartásvezetővel a személyes megbeszélések alkalmával mindent egyeztethettek. Tippeket ad nektek, hogy milyen lehetőségeitek vannak, de ha ezek között nem találtok a saját ízléseteknek megfelelőt, akkor együtt kialakíthattok egy teljesen új irányt is.
Ha rendszeresen visszajáró olvasó vagy, akkor a blogon már rengetegszer belefuthattál ebbe a tanácsba. Ez a te, illetve a ti esküvőtök, a nap rólatok kell, hogy szóljon. Igyekezzetek mindent úgy szervezni, hogy a ti ízléseteknek feleljen meg. Nem kivétel ez alól a szertartásvezető személye sem. Olyat válasszatok, aki szimpatikus nektek, és úgy érzitek, hogy a leginkább az ízléseteknek megfelelő szertartással tud készülni.
Mennyibe kerül egy szertartásvezető?



A blogon szintén egy gyakran emlegetett dolog az esküvői költségvetés készítése. Fontos, hogy előre tudd, hogy mi mennyibe fog kerülni, melyik költségtételhez hogyan csoportosíts összegeket.
A szertartásvezető az anyakönyvvezetővel ellentétben nem illetékmentesen dolgozik.
Egy szertartásvezető alapdíja 40.000.-60.000. Ft között mozog. Igénybe lehet venni extra szolgáltatásokat is, ezek díja az alapáron felül van.
Milyen extrákat lehet igénybe venni egy szertartásvezetőnél, mit tartalmaz az alapszolgáltatás?
Azt már az elején el kell mondani, hogy itt is, mint minden szakmában a szolgáltatók nem tökéletesen egyformák, egy kicsit mindenki eltér a másiktól.
Az alapszolgáltatás a legtöbb esetben az egyedi igényekre szabott szertartás megtartása.
Emellett lehet kétnyelvű szertartást és esküvői tanácsadást is kérni, sőt vannak olyan szertartásvezetők, akik az egész esküvő lebonyolítását is vállalják.
Fontos, hogy amikor először találkozol a szertartásvezetővel, akkor egyrészt tisztában légy vele, hogy mennyi pénzt tudsz fordítani erre, másrészt, hogy mindent alaposan megbeszéljetek, hogy pontosan azt kapd, amire te és párod vágysz a nagy napon.
Gyakran Ismételt Kérdések
Az anyakönyvvezetőnél kell bejelenteni a házassági szándékot. Emellett ő az egyetlen, akinek segítségével, hiteles az állam előtt is elismert házasságot lehet kötni Magyarországon.
Az anyakönyvvezető által történő házasságkötés díjtalan. A szokásostól eltérő igényeknek van csak ára, aminek mértékét az önkormányzati rendeletben adják meg, így pl. Budapesten belül is eltérő árakról van szó. A szertartásvezetők ellenszolgáltatás fejében dolgoznak.
Az anyakönyvvezető kikerülhetetlen, de élményként sokszor nem ad annyit, amennyit egy szertartásvezető adhat. A szertartásvezetőkre nincs feltétlenül szükség, de ők azok, akik meghitté, egyedivé és emlékezetessé varázsolják számotokra esküvőtök napját.