
Ahány esküvő annyiféle szokás, azonban az esküvők menetét illetően is vannak kötelezően betartandó lépések.
Esküvő menete lépésről lépésre-Polgári esküvő
Anyakönyvvezető
Az anyakönyvvezető a polgári esküvői szertartás vezetője, ő adja meg a ceremónia hangulatát, bizony fontos, hogy ki ez a személy. Az anyakönyvvezető személyének kiválasztása azonban nem teljesen csak rajtunk múlik. Kisebb településeken előfordul, hogy csak egy anyakönyvvezető van, így nem is kérdés, hogy ki vezeti majd a szertartást check this out to see the result. Nagyobb városokban az esküvő helyszínének önkormányzata vezet egy listát az ottani anyakönyvvezetőkről, ezen személyek közül már a pár választja ki a számára legszimpatikusabbat!
Jó előre érdemes lefoglalni az időpontot az anyakönyvvezetőknél, hiszen például a nyári, fogalmas időszakban simán előfordul, hogy más párok is ugyanakkor tartanák az esküvőt, így hamar betelik egy-egy anyakönyvvezető naptára is!
A polgári esküvő elemei

Kötelezőek:
Igen
A vonatkozó törvények értelmében egy házasság akkor lesz elismert, ha elhangzik mindkét fél részéről az igen. Ez persze amellett, hogy kötelező azért romantikus is!
Anyakönyv aláírása
Az „igenek” elhangzása után a következő kötelező, törvénybe foglalt elem az anyakönyv aláírása, ezt a párnak és a tanúknak is meg kell tenni! A tanúkkal kapcsolatban fontos információ, hogy több héttel az esküvő előtt be kell jelenteni, saját személyes adatainkkal együtt, hogy kik lesznek tanúink! Érdemes tehát tanúk személyéről is időben dönteni!
Beépíthető, választható elemek
Fogadalom
Igazán romantikus szokás, ám nem biztos, hogy való mindenkinek ! Alaposan át kell gondolni, hogy kívánunk-e élni ezzel a lehetőséggel! Nem mindenki a szavak embere, sokaknak problémát okoz így kifejezni érzelmeiket és persze megint mások a tömeg előtt való beszédtől is ódzkodnak, még akkor is ha a násznép nem hatalmas! Ha úgy érezzük azonban, hogy szükségünk van erre az elemre és van is affinitásunk az ilyesmihez bátran vágjunk bele, nagyon meghitté tud varázsolni egy esküvőt! Fontos, hogy a pár együtt döntsön arról, hogy szeretnék-e ezt, ne erőltessük rá a másikra a dolgot, ha ő nem akarja!

Gyűrűk felhúzása
Igen, ez nem egy kötelező elem! Nagyon sokféle szokás van érvényben a gyűrűket illetően, van aki már a polgári szertartás előtt viseli, van aki a szertartás részeként szeretné ünnepélyesen felhúzni párja kezére a gyűrűt stb. Mindenesetre ezzel kapcsolatban is időben meg kell hozni egy döntést, hogy inkább kettesben, párunkkal élnénk meg ezt a pillanatot vagy a szertartás részeként a nagyközönség előtt!

Zene
A zene sokak számára nagyon fontos, mások kevésbé érzik szükségét! Mindenesetre azt biztos, hogy egy jól eltalált zeneszám nagyon hangulatossá tudja tenni a szertartást! Egy polgári esküvőn lehetőségünk van bevonulási és szertartás alatti zenét is választani. A szertartás időtartamára érdemes instrumentális zenét kérni, nehogy az énekszó zavarja az anyakönyvvezető szavainak megértését!
Szülők, nagyszülők köszöntése
Ez sem kötelező elem, de talán mindenki nevében mondhatjuk, hogy a párnak és a családnak egyaránt mennyire jól esik ez a szokás! Egy apró tipp: egyesével menjünk oda mindenkihez, akit köszönteni szeretnénk, így szép, megható fotók is készülhetnek, arról, ahogy épp nagymamánkat megöleljük és nem csak annyi látszik majd a képen, hogy egy rakás ember körbeállja az ifjú párt. Emellett az egyesével való köszöntés sokkal bensőségesebb élmény is mindenki számárára!
Összefoglalásként, a kötelező elemek mellett szinte bármit beépíthettek a szertartásba, természetesen a jó ízlés keretein belül. A lényeg, hogy a pár számára kedves, jó hangulatú szertatás kerekedjék a végére.

Esküvő menete lépésről lépésre- Templomi esküvő
Vallástól függetlenül vagy vallásos indíttatástól vezérelve sokan szeretnék a polgári esküvőjüket egy egyházi szertartással is megkoronázni! A továbbiakban Magyarország három legnagyobb vallásának esküvői szokásrendszeréről olvashatunk!

Római katolikus esküvő
A legegyszerűbb felállás, ha a menyasszony és a vőlegény vallása is a római katolikus! Ebben az esetben vagy a lakhelyük szerinti plébániához vagy egy másik, általuk választott plébániához kell menniük. Ez utóbbit külön kell kérvényezni! Fontos, hogy ha már kiterveltük az esküvő időpontját gyorsan keressük fel a plébániát, itt is gyorsan fogynak az időpontok, főleg a nyári időszakban!
Milyen iratok kellenek?
-keresztelőlevél
-személyi
-bérmálásról kiállított irat
Egyéb dolgok a római katolikus esküvőkkel kapcsolatban:
Jegyesoktatás

A római katolikus egyház álláspontja szerint az esküvő előtt kötelező gyónni és áldozni is, ezekhez pedig a vallás megismerése elengedhetetlen. A jegyesoktatást a nem római katolikusok, tehát csak az áldozás szentségében való részesülés után kezdhetik el. A római katolikus vallásúak ezzel szemben rögtön megkezdhetik az oktatást.
Maga a jegyesoktatás a házasság szentségére, az együttélésre, a gyermeknevelésre készít fel, emellett tisztázza a templomi szertartás menetét is, mint például az esküvő alatt elhangzó kérdéseket és az azokra való helyes válaszadást! Az esküvői misét celebráló pap tartja a jegyesoktatást is. Az oktatás alatt a papnak lehetősége nyílik megismerni a párt, így az esküvőkön mindig nagyon személyes, csak az adott párnak szóló beszédet tart!
Mi van akkor, ha két különböző vallású ember szeretne római katolikus esküvőt?
A római katolikus vallás szerint ez csak akkor megengedett, ha a pár legalább egyik tagja katolikus. A pár katolikus vallású tagjának írásban kell nyilatkoznia, hogy gyermekeiket a katolikus vallásnak megfelelően nevelik majd.
Abban az esetben ha két nem katolikus vallású ember mégis katolikus esküvői szertartást szeretne, akkor végig kell csinálniuk egy felkészítést, amely részei a hittan oktatás, majd ezt követően a keresztség szentségében való részesülés, csak ezek után lehet szó az esküvőről.
A római katolikus esküvői részei
A katolikus esküvő is, mint mindegyik a bevonulással indul. A bevonulással megkezdődik a szentmise. Az esketés az Evangélium után következik. A jegyespár kinyilvánítja házassági szándékát, hűséget fogad. A pap kérdéseket tesz fel, melyekre az egyház tanításának megfelelően kell válaszolniuk. A pap megáldja a gyűrűket, majd megtörténik a gyűrűk ünnepélyes felvétele. Ezután a pap és az egybegyűltek könyörgésekkel kérik, hogy a házasság legyen Isten által is megáldva, majd a nászáldás és a záró áldás következik.
Református esküvő
A református esküvő tulajdonképpen egy a házasságot megáldó istentisztelet. A katolikus vallással ellentétben a pár már, mint férj és feleség van jelen, nem a házasságkötésen van a hangsúly, az istentisztelet célja a házasságkötés megáldása!
A párok kiválaszthatják, hogy melyik templomban szeretnék ezt az áldást kérni, majd ezt követően be kell jelentkezni az egyházmegyéhez, ahova ez tartozik. Itt is érdemes hamar átgondolni ezt a kérdést, hiszen fogynak az időpontok!
A pár a református vallás szerint is jegyesoktatáson kell, hogy részt vegyen!
Mi van akkor, ha két különböző vallású ember szeretne református esküvőt?
Egy református esküvő esetén a pár egyik tagjának mindenképpen református vallásúnak kell lennie!
Milyen iratok kellenek?
-házassági anyakönyvi kivonat
-személyi
Evangélikus esküvő
Egy evangélikus esküvő során a pár letérdelve, felváltva mondja el esküjét, majd a szertartás végén a lelkész megáldja a házasságot!
Ha a pár mindkét tagja evangélikus bárhol, bármelyikük lelkészénél bejelenthetik, hogy össze szeretnének házasodni! Itt is mint az eddig részletezett más vallású esküvők tekintetében is megemlítendő, hogy időben kell jelezni ezt a szándékot!
A pár tagjainak kell jegyesoktatásra járni, viszont ez egy kicsit másfajta , mint az előző két esetben. A házasulandók pár alkalommal beszélgetnek a lelkésszel, ennek része az is, hogy elmondják, hogyan képzelik el az esküvőt, milyen díszeket, zenét szeretnének stb.
Mi van akkor, ha két különböző vallású ember szeretne evangélikus esküvőt?
Az evangélikus egyház tanítása szerint az esküvő csak két, keresztény hitét gyakorló ember között lehetséges. Ez feltételezi, hogy nem kell mindkét félnek evangélikusnak lennie, viszont csak akkor van lehetőség házasságra ha a másik fél legalább meg van keresztelve! Ellenkező esetben lehetőség van a keresztelőre és a konfirmációra is, ha legalább fél évvel az esküvő időpontja előtt jelentkezik be a pár. Érdekesség, hogy az esküvőt egy „kevert vallású”pár esetében, tehát ha az egyikőjük mondjuk nem evangélikus, hanem református mindkét vallás templomában meg lehet tartani. Arra is van lehetőség, hogy a református templomban az evangélikus lelkészt is bevonják a szertartásba!
Érdekesség
Az evangélikus egyház tanítása, hasonlóan a katolikushoz és a reformátushoz a házasság örök érvényűségét vallja, tehát nem tartja elfogadottnak annak felbontását mégis van lehetőség egy második egyházi esküvőre is! Ennek háttere, hogy az evangélikus egyház szerint minden bűn megbocsájtható Krisztus által, így a házassági fogadalom megszegése is ide sorolható. Persze nem ilyen egyszerű a dolog, az elvált fél és új partnere a felkért lelkésszel sokat kell, hogy beszélgessen, aki ezután meghozza döntését, hogy visszautasítja vagy belemegy az újbóli egyházi esküvő megtartásába.
Esküvő menete lépésről lépésre- Egy esküvő előkészületei és lefolyása
Mit mikor érdemes lefoglalni, megbeszélni, kiválasztani?
Amit már az elején le kell szögezni, hogy sosem lehet elég korán kezdeni! A következőkben hozzávetőlegesen határozzuk meg, hogy nagyjából mikor kell nekikezdeni egy-egy feladatnak!
Nagyjából egy évvel az esküvő előtt érdemes elkezdeni:
-időpont kitalálása
-költségráfordítás meghatározása
-helyszín kiválasztása lefoglalása
-szolgáltatások (catering, fotós, DJ, zenekar, esküvőszervező, vőfély) kiválasztása, megrendelése
-vendéglista összeállítása
-meghívók rendelése vagy ha saját kezűleg készítjük, akkor ennek elkezdése
-meghívók kiküldése
-ültetési rend elkészítése
Nagyjából 6-10 hónappal az esküvő előtt érdemes elkezdeni:
-templomi esküvő időpontjának lefoglalása
-polgári esküvő időpontjának lefoglalása
-ruhaválasztás, majd vásárlás vagy bérlés
Nagyjából fél évvel az esküvő előtt érdemes elkezdeni:
-ha templomi esküvőt szeretnénk és minden adott ehhez (erről fentebb írtunk), akkor a jegyesoktatás megkezdése
-dekoráció kitalálása, ha kívánunk hozzá dekoratőrt igénybe venni, akkor ennek kiválasztása, ha nem akkor el kell kezdeni mindent beszerezni
Nagyjából 3-5 hónappal az esküvő előtt érdemes elkezdeni:
-polgári ceremónia menetének véglegesítése
-nászúttal kapcsolatos teendők
Nagyjából 2-3 hónappal az esküvő előtt érdemes elkezdeni:
-esküvői torta kiválasztása, megrendelése
-szállásfoglalás a vendégeknek (ha szükséges)
-fodrász, sminkes időpontfoglalás, stílusegyeztetés
Nagyjából az esküvő előtt 1 hónappal érdemes elkezdeni:
-minden szolgáltatóval még egyszer egyeztetni
-legénybúcsú, lánybúcsú szervezése
-utolsó simítások például a menyasszony és a vőlegény ruhájának méretre igazítása

Nagyjából az esküvő előtt 1-3 nappal érdemes elkezdeni :
-a DIY, tehát saját dekoráció esetén a végső teendők egyeztetése
-kölcsönzött ruha esetén ezt elhozni a kölcsönzőből
Ahhoz, hogy mindezeket átlássuk érdemes listát vezetni a teendőkről! Ezt lehet egy egyszerű excel fájlban is vezetni, de hatékonyabb, ha valamilyen time management programot használunk! Ajánlanánk is egyet, amit a következő linkről lehet letölteni!
Most pedig nézzük maga a nagy nap felépítését! Hogyan jönnek sorban egymás után a programok, mikre kell figyelni, mi nagyjából mennyi időt vesz igénybe? Persze egyértelmű, hogy ez minden esküvő esetében máshogy alakul, a következőkben csak egy hozzávetőleges útmutatást adnánk, ami segítséget nyújthat egy párnak a szervezés során!
Esküvő menete lépésről lépésre-A nagy nap
Nézzük akkor a fontosabb dolgokat, amik egy esküvőn előkerülhetnek, a könnyebbség kedvéért időrendi sorrendbe is raktuk ezeket, így egy kész esküvői menetrendet összeállítva.
10.00.-12.00. Fodrász
A fodrászra megközelítőlegesen
70-100 percet kell szánni, de mégis érdemes az esküvői menetrendben inkább 2
órával számolni, belekalkulálva az esetleges csúszásokat!
A fodrász után vegyünk magunkhoz némi táplálékot, majd haladhat tovább a program!

12.30.-13.30. Sminkes
A sminkelésre 45-50 perc általában elég, de itt is számoljunk rá egy kicsit több időt!
13.30.-15.00. Öltözködés, készülődés, utolsó simítások
15.30. Esküvő kezdete
Ebben az esetben egy polgári esküvőt vettünk alapul, de arra számítsunk, hogy ha templomi esküvőnk kezdődik 15:30-kor, akkor jóval későbbre kell tenni a fotózkodást és a vacsit!
16.00.-17.30. Gratuláció, fotózkodás

18.00.-20.00. Vacsora
Fél óra akkor elég a fotózkodás és a vacsora között, ha helyben van a vacsora helyszíne is, ha autóval kell átmenni a helyszínre, tehát messze van, akkor legalább egy órát hagyjunk a két rész között!
20.00. Nyitótánc

20.00.-23.30- Buli
23.30.-24.00. Torta ünnepélyes elfogyasztása
24.00- Menyasszonytánc
A menyasszonytánc után szabad a buli! Amúgy sincsenek kötelező elemek egy esküvőn, a lényeg, hogy mi meg legyünk elégedve saját esküvőnkkel!

Reméljük cikkünk segített, hogy jobban átláthassátok, hogy milyen egy esküvő menete lépésről lépésre! 🙂
A képek forrása:Pinterest