
Hogyan helyes a jegygyűrű viselése?
Sokan áhítoznak róla, sokan várják, hogy viseljék, sokan viselik is, de csak kevesen tudják, hogy hogyan is kell a magyar szokásoknak megfelelően, helyesen viselni a jegygyűrűket.
Milyen jegygyűrűk vannak, mikor és hogyan kell viselni ezeket?
Egy eljegyzés és egy esküvő megszervezése rengeteg feladattal jár. Ha még nem volt esküvőd, akkor könnyedén azt hiheted, hogy a helyszínfoglalás, a ruhák kiválasztása, az esküvői fotózás megszervezése stb. mellett a gyűrűk beszerzése már csak egy elenyésző kis feladat. Ezzel hatalmasat tévedsz.
Ezt a cikket most éppen azért olvasod, mert sok más emberhez hasonlóan te sem tudod, hogy hányféle jegygyűrű van és hogy hogyan és mikor kell ezeket viselni. Semmi gond, ne érezd magad rosszul, szinte senki nem tudja pontosan ezeket, amíg nem jegyzik el. 🙂 Ebben a cikkben pedig minden gyűrűs kérdésedre választ kapsz.

Először is tegyük tisztába a fogalmat. Mi az a jegygyűrű?
A jegygyűrűt legtöbben a hagyományos értelemben vett köves eljegyzési gyűrűvel azonosítják. Ez azonban téves.
Jegygyűrűnek nevezünk minden olyan gyűrűt, amivel megkérik egy lány kezét. Ez nem csak az eljegyzési gyűrű lehet? Nem. Az eljegyzési gyűrű egy meghatározott kinézetű gyűrű, de mivel többféle, módon, másféle gyűrűkkel is történhet az eljegyzés nem csak ez lehet jegygyűrű. A lánykérés történhet eljegyzési gyűrűvel, karikagyűrűvel és olyan is előfordul, hogy eljegyzési és karikagyűrűvel egyszerre. Ezeket mind jegygyűrűnek nevezzük.
A vőlegény miután rászánta magát a nagy lépésre, körültekintően kiválasztotta a jegygyűrűt, ha hagyományőrző, akkor még el is elkérte a lányt apjától, végre elért a nagy pillanathoz, hogy megkérje szíve választottja kezét. A pár elkötelezi magát egymás iránt, a házassági szándékot a jegygyűrű viselése jelképezi.
De hányféle módon, milyen gyűrűvel lehet megkérni egy lány kezét? És mi a helyzet a jegygyűrűk viselésével, erre milyen szabályok vonatkoznak?
Mit kell tudni az eljegyzési gyűrűről?

Az eljegyzési gyűrű általában egy egyköves gyűrű, emellett díszíthetik még további apró kövek. Lehet új, de egy régi családi örökség is fantasztikusan szép és stílusos tud lenni.
Az eljegyzési gyűrű készülhet aranyból vagy ezüstből és kristállyal, kővel is lehet díszítve. A legelegánsabb darabok a mesékbe illő gyemántköves eljegyzési gyűrűk, de ha valakinek nincs igazi fehér lovon ülő dúsgazdag hercege, akkor erről sajnos le kell mondania.
Hol kell viselni az eljegyzési gyűrűt?
Az előző jegygyűrű definícióból már következtethettél rá, hogy a jegygyűrű viselése egy igen összetett, soktényezős dolog.
Ha köves jegygyűrűvel, azaz eljegyzési gyűrűvel kérték meg a kezed, akkor azt a bal kezed negyedik, azaz gyűrűsujján kell viselned.
Ebben az esetben a vőlegény az esküvőig nem visel gyűrűt. Az esküvőn egy másik gyűrűt fogtok, ezúttal már mindketten egymás ujjára húzni, ez a karikagyűrű. A karikagyűrűt a jobb kéz negyedik ujján szokás viselni.
A karikagyűrű mellé nem feltétlenül kell, de viselheted az eljegyzési gyűrűt is. Ilyenkor az eljegyzési gyűrű a jobb kezedre kerül a karikagyűrű mellé.
Mit kell tudni a kísérő gyűrűről?
Ez a gyűrű a jegygyűrűt kísérheti abban az esetben, ha a lánykérés karikagyűrűvel történt. A kísérő gyűrű kinézetében eléggé hasonlít az eljegyzési gyűrűre. Lehet egy drágakővel kiegészített aranyagyűrű vagy egy karikagyűrű is kisebb gyémántokkal körberakva.
A kísérő gyűrűt általában a jegygyűrűvel együtt kapja meg a menyasszony. Olyan is előfordul, hogy az eljegyzés után adja csak oda a vőlegény a kísérő gyűrűt. A lényeg, hogy mindenképp az esküvő előtt kell odaadnia a menyasszonynak.
Hol kell viselni a kísérő gyűrűt?
Ugyanaz a szabály vonatkozik rá, mint a eljegyzési gyűrűre.
A kísérő gyűrűt, a vele egyszerre kapott karikagyűrűvel együtt a bal kézen kell viselni.
Az esküvő után a kísérő gyűrűt és a karikagyűrűt már a jobb kézen kell viselni, a karikagyűrűt a gyűrűsujjon, a kísérő gyűrűt a középső ujjon.
Mit kell tudni a karikagyűrűről?
A legtöbb esetben az eljegyzés eljegyzési gyűrűvel történik, ilyenkor tehát az eljegyzési gyűrű a jegygyűrű. A karikagyűrűt a pár a későbbiekben együtt választja ki, de azt csak az esküvő napjától viselik.
Ritkábban, de arra is van példa, hogy az eljegyzés már eleve karikagyűrűvel történik, ilyenkor ez a jegygyűrű.
A karikagyűrűket aranyból szokás készíteni.
Hol kell viselni a karikagyűrűt?
A szabály ebben az esetben is ugyanaz, mint az előző két jegygyűrű típusnál.
A karikagyűrűt az eljegyzéstől az esküvőig a bal kéz negyedik ujján, a gyűrűsujjon kell hordani.
Az esküvő után a karikagyűrű átkerül a jobb kézre, itt is a negyedik ujjra.

Hogyan alakult Magyarországon a jegygyűrű viselése a történelem során?
A napjainkban is ismert és többé-kevésbé érvényben lévő jegygyűrű viselési szokások eredete egészen a XIX. század elejéig nyúlik vissza.
A XVII. században még olyan jegyesajándékokat volt szokás adni, mint a jegykendő. A XIX. században ezeket szépen lassan kezdték felváltani a szerelmi gyűrűk. A XX. században már a lányoknak adott ajándék gyűrűk szolgáltak a szerelem zálogaként. Az ajándék gyűrűk jellemzően ezüstből készültek.
Az ajándék gyűrűk a XX. században nagyon népszerűek voltak. Nem volt ritka, hogy egy lány egyszerre többet is viselt, több férfitől is zálogot kapott a szerelemre. Annak az udvarlónak, aki ténylegesen komolyan gondolta a dolgot egy arany gyűrűvel kellett ezt kihangsúlyoznia. Ebből már csak egyet viseltek a lányok.
Az esküvőre ismét egy újabb gyűrűvel készültek. Az esküvői gyűrű kizárólag az esküvői szertartáson került elő, ez már a teljes összetartozást, a házas életet jelképezte.
Az esküvői gyűrű jelentősége idővel egyre csak nőtt, olyannyira, hogy átvette az arany gyűrű helyét, vagy mondhatjuk úgyis, hogy eggyé vált azzal. Az esküvői gyűrűt már a hazásság előtt is viselték, ez jelezte, hogy a pár elígérkezett egymásnak a házasságra.
A gyakorlatban ez úgy zajlott, hogy a vőlegény vett egy gyűrűt menyasszonyának, a lány pedig egy kendővel ajándékozta meg, majd később mindketten vettek egy-egy gyűrűt egymásnak.
Olyan is előfordult, hogy a vőlegénynek nem volt gyűrűje viszont a menyasszony kettőt is kapott, egy jegygyűrűt és egy kísérőgyűrűt.
Jegygyűrű viselése, az ókortól egészen napjainkig. Mi alakította a szabályokat? Miért éppen a negyedik ujjon szokás viselni a gyűrűket?

A jegygyűrűt a bal kézen kell viselni. De miért, hogyan alakult ki ez a szokás? Több elmélet is van, hogy honnan eredeztethető.
Egészen a XX. századig hittek abban, hogy a bal kéz negyedik ujjából kiindul egy ér, amely egészen a szívig felmegy. Ennek a hiedelemnek köszönhetően a negyedik, ma gyűrűsujjként is hívott ujjnak nagy jelentőséget tulajdonítottak. Úgy vélték, hogy csak ez az ujj lehet alkalmas egy a szerelmet képviselő ékszer viselésére.
Egy másik, a reneszánsz korára tehető hiedelem szerint a negyedik ujjunk a Napot jelképezi, ehhez a derűt és pozitivitást társították, úgy vélték, hogy ez az ujj alkalmas lehet a jegygyűrű viselésére.
A jegygyűrű viselése ma is nagy szerepet játszik a párok életében. Igaz, hogy szerepe és módja mára nagymértékben átalakult. Már nem hiszünk a mesékben és nem tulajdonítunk jelentőséget az asztrológiának sem.
Nem is lehet görcsösen ragaszkodni a réges-régi tradíciókhoz, ez már egy másik világ. Ma már nem elvárás senki felé, hogy a jegygyűrű viselése szabályok alapján történjen, ragaszkodva azokhoz a szokásokhoz, amik nagyanyáink korában voltak érvényben.
Az ékszerészek azt szokták javasolni, hogy a pár úgy viselje a gyűrűket, ahogy nekik kényelmes és tetszik.
Ettől függetlenül jó tisztában lenni vele, hogy hogyan fejlődött, alakult a jegygyűrű viselése az évszázadok során. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy ha tisztában vagy azzal, hogy a szokások szerint hogyan kellene viselni a jegygyűrűt azt is könnyebb eldöntened, hogy neked ez tetszik-e, vagy inkább más módon hordanád a szerelem zálogát, a jegygyűrűt.
Gyakran Ismételt Kérdések
Nem. Eltérő módokon, lehet megkérni valaki kezét. Minden gyűrű, amivel megkérik valaki kezét az jegygyűrűnek számít.
A jegygyűrűt az eljegyzéstől egészen az esküvőig a bal kézen szokás viselni.
A jegygyűrűket az esküvőig a bal kézen szokás viselni, majd az esküvőt követően átkerülnek a jobb kézre.