Ahány esküvő, annyiféle esküvői szokás! Persze ez nem volt mindig így, régebben rengeteg szokás és babona hatott az esküvői szokásrendszerre és persze a különböző országokra még manapság is igen eltérő esküvői szokások jellemzőek.
A következőkben mai és hajdani, valamint külföldi országokra jellemző esküvői szokásokkal ismerkedhetünk, egy-két érdekességgel fűszerezve!
Kezdjük az elején, az eljegyzéssel!
A tradicionális magyar szokásoknak megfelelően úgy illik, hogy a vőlegény elmenjen párja szüleihez és a lány édesapjától elkérje kezét, ezzel biztosítva a menyasszony családját, hogy komoly szándékai vannak! Ezután a menyasszony családjával is közölni kell a boldog hírt, amely végül egy „bejelentő” ebéd vagy vacsora keretein belül válik hivatalossá. Ezt a szokást sokan tartják még ma is, de már egyáltalán nem mondható általánosnak.
Vőfély
Régebben elengedhetetlen része volt a magyar esküvőknek. Még ma is sokszor van olyan, hogy felkérnek egy vőfélyt az esküvő levezénylésére, de azért már jóval kevésbé számottevő ez a hagyomány. Ma már inkább esküvőszervezők vagy a párok maguk szervezik esküvőiket.
A régi magyar hagyományoknak megfelelően a vőfély hívta meg a vendégeket és az egész esküvőt ő szervezte meg, majd koordinálta. Ez a korai időkben hatalmas feladat volt, hiszen ekkor három napon keresztül tartott egy-egy esküvő. Nem volt egyedüli eset, hogy az egész falu jelen volt az esküvőn. Az „esküvői menet”- mely a menyasszonyt volt hivatott szülei házától a vőlegényhez vinni-így sokszor nagyon hosszú lett, egy egész falunyi díszes sereg követte a lányt ezen az úton.
Legénybúcsú
Régen ennek egy kicsit más funkciója volt, mint manapság. A gonosz, ártó szellemek elűzése volt az egész esemény célja. A férfiak hatalmas zajt csaptak, abban hittek ugyanis, hogy ennek hatására tudják majd elkergetni a szellemeket. Ma ez az esemény vicces feladatok, na és az ilyenkor elmaradhatatlan italozás keveréke, vallási vagy spirituális jelentéstartalom már nem kötődik hozzá.
Gyűrűk
A gyűrűváltás is egy régi hagyomány, a templomi esküvőig a bal, utána a jobb kezünkön viselték gyűrűiket a házaspárok. Ez még ma is szokásban van.
„Valami rég, új, kék és kölcsönbe kapott”
Követendő szokásnak számított a menyasszonyok körében, hogy az esküvőkön „valami rég, új, kék és kölcsönbe kapott” dolgot viseltek. Ennek is szimbolikus jelentése volt, a „régi” a hajadon életre utalt, az „új” a házasság utáni, új élet kezdetére. A „kék” a menyasszonyok örök hűségét volt hivatott jelképezni. A „kölcsön kapott” a szerelemre utalt. Ez a szokás néha még ma is felfedezhető egy-egy esküvőn.
Rizsszórás
Ezzel a szokással még ma is találkozhatunk, nem csak nálunk, hanem a világ sok más részén is. Alapvetően ez egy ázsiai szokás. A templomból kilépve rizzsel szórják meg a párt. Ez a gazdagságot és a termékenységet hivatott szimbolizálni.
Menyasszonyrablás
Ez egy olyan régi szokás, mellyel még ma is találkozhatunk bizonyos esküvőkön. Ma már csak vicc értéke van a dolognak, régen viszont komolyabban vették. Úgy tartotta a babona, hogy ha egy menyasszonyt sikerül elrabolni az esküvő napján, akkor a vőlegény nem is érdemelte meg igazán. Emellett ha sikerült a menyasszonyrablás az „elrabló” el is vitte valahová a lányt. Ez idő alatt a vőlegénynek meg kellett próbálnia legalább az esküvői csokorra vigyázni-ha már párjára nem sikerült. Ennek is volt tétje, hiszen ha ezt is elhagyta a „rablás” esetleges költségeit neki kellett kifizetni. Ha sikerült figyelni a csokorra, akkor az „elrabló” állta ezeket a költségeket.
Csokordobás
Ez egy még ma is élő esküvői szokás! Az esküvőt követően a menyasszony a háta mögé dobja a csokrot, a hajadon lányok, akik felsorakoztak mögötte pedig megpróbálják elkapni azt. Úgy tartják, hogy aki elkapja a csokrot az lesz a következő házasságot kötő!
Régi esküvői szokások, melyeket mára a legtöbben már nem is ismernek
A menyasszonyt a vőlegény házánál egy pohár borral kínálták. A poharat az ital felhörpintése után a háta mögé dobta. Ez és az esküvő későbbi szakaszaiban való tányértörés egyaránt fontos része volt az eseménynek, úgy tartották, hogy minél jobban sikerül széttörni ezeket, annál jobb, gyümölcsözőbb lesz majd a frigy.
A menyasszony általában megajándékozta férjét valamivel. Az ajándék általában egy-egy népi hiedelemhez kötődött, például divatos volt három vagy hét darab keszkenőt adni, hiszen ezeket szerencsét hozó számoknak tartották.
A férfiak egy-egy jelképes összeg megfizetésének fejében táncolhattak a menyasszonnyal. A pénzeket a lány ruhájára tűzték. Olyan is előfordult, hogy a tánctér közepére rakott cipőkbe rakták a fizetséget.
Babonás esküvői szokások
Régi babonák, melyek egy esküvő és az azt megelőző előkészületek elengedhetetlen részei voltak. A babonák vagy jelképesen utaltak az esemény fontosságára vagy valamilyen vicces formában kötődtek a szokáskultúrához. Néhány dolog még most is fel-felbukkan egy magyar esküvő, lánybúcsú vagy legénybúcsú keretein belül, hozzá kell tenni persze, hogy sokszor már kicsit más jelentéstartalommal vagy csupán csak a vicc kedvéért.
Fűszeres ételek
Az esküvői fogadáson szokás volt erősen paprikás ételeket kínálni, régen a paprikát ugyanis varázserejű dolognak gondolták.
Időjárás!
A jó időnek manapság is mindenki örül az esküvőkön, persze leginkább azért mert nem lesznek sárosak a ruhaköltemények, illetve nem kell azon aggódni, hogy a méregdrága kültéri helyszínen hogyan is lesz megtartva az esküvő! Régen azonban az időjárásnak más jelentősége is volt, ha például ragyogóan sütött a nap, akkor mindenki biztosra vette, hogy az a házasság hosszantartó és boldog lesz!
A napsütés mellett a szivárványnak, mint időjárási jelenségnek is volt jelentősége. Úgy tartották, hogy ha a vőlegény megpillantja ezt a csodás jelenséget szerencséje lesz, könnyű, hosszú és jó életre számíthat!
Rozmaring
Az esküvőkön a menyasszony és vőlegény egyaránt viselt rozmaringot, a lány általában koszorújában, a fiú pedig zakójára tűzve. A rozmaringot az örök hűség szimbólumaként tartották számon.
Menyasszonyi ruha és kiegészítők
A menyasszonyi ruhát illetően is sok babonás szokás létezik. Az egyik ezek közül a ruhán lévő gombok száma. Úgy tartották, hogy amennyi van a ruhán annyi évig él majd a lány boldog házasságban párjával! Sok gombos ruhák előnyben! 😀
A kiegészítőkhöz is hasonló hiedelem fűződik. Aki esküvője napján gyöngyöt viselt sok sírásra számíthatott a házassága alatt, mivel a gyöngy a könny szimbólumaként volt ismeretes. Csak semmi gyöngy az esküvőtökön lányok!
Ezek után nem meglepő, hogy a fátylat illetően is felmerült egy babona. A fátylat csak és kizárólag a menyasszony viselhette! Ha egy koszorúslány felpróbálta a fátylat, a hiedelem szerint előbb vagy utóbb elcsábította a férjet!
Kenyér és só
Egy esküvőn általában a torta kóstolása a legfontosabb jelentéssel bíró esemény, már persze ami az ételeket illeti. Régen azonban a babonának megfelelően az újdonsült párnak ennie kellett egy-egy falat kenyeret és mellé egy kis sót. A hiedelem szerint mivel mindketten fogyasztottak a „jóból” és a „rosszból” is a házas élet során is jóban-rosszban együtt lesznek!
Harisnyakötő megszerzése
A csokordobás férfi verziója! Ez a mai szokáskörből már kikopott, talán még néhány falusi esküvőn megfigyelhető. Az esküvői ceremónia után a vőlegény levette felesége harisnyakötőjét, majd a köréje gyűlt férfiak közé dobta. Aki megkaparintotta a darabot, arról úgy tartották, hogy hamarosan vőlegény lesz!
+ Érdekességek
Esküvői szokások a világ különböző részeiről
Az európai esküvői szokások, ha nem is egyeznek, de azért van egy-két általános elem, melyeket szinte minden országban ismernek és követnek. A következőkben viszont olyan szokásokról olvashatunk, melyek kevéssé ismertek, legalábbis az európai kultúrák számára.
1.Guatemala-harangtörés
Guatemalában az esküvői utáni fogadást az újdonsült férj házánál tartják, ahol úgy köszöntik a párt, hogy összetörnek egy fehér színű harangot, melyben liszt, gabona és rizs van. Ez a szokás a bőséget szimbolizálja.
2.India-henna készítés
Az esküvő előtti este a menyasszony családjának női tagjai összegyűlnek, majd egy hennakészítő vagy egy ügyes családtag gyönyörű mintákat fest a nők kezére és lábára. A minták spirituális jelentéssel bírnak, a szépség és az öröm jelképei. Emellett meg kell hagyni, hogy csodaszépek is ezek a mintázatok!
3.Puerto Rico-Játékbaba
Puerto Ricoban van egy igen érdekes esküvői szokás, a játékbaba készítés. A babát a menyasszonyról mintázzák és amuletteket helyeznek rá. Az esküvő folyamán a vendégek megkaphatják a babán lévő amuletteket, melyekért cserébe pénzt kell adniuk a friss házasoknak.
4.Mongólia-„Deel”
Az esküvőn a pár mindkét tagja „deel-t” visel. A „deel” egy hagyományos mintás ruha, melyet Mongóliában, más Közép-Ázsiai országokban és törzseknél hordanak.
Tradicionális esküvői ruhák a világ különböző pontjain
1.Ghána
A ghánai esküvői ruhák nagyon szépek! Európai szemmel nézve elképzelhetetlen, hogy valaki ilyen ruhákban jelenjen meg a nagy napon, bár tényleg nagyon jól néznek ki ezek a ruhaköltemények! 😀 A ghánai szokások szerint a ruhák nagyon színesek és különböző minták váltakoznak rajtuk. Minden család saját mintával rendelkezik. A minták a menyasszony és a vőlegény ruháján keverve jelennek meg, tehát mind a két család mintázatai szerepelnek rajtuk.
2.Tibet
Tibetben a menyasszonyok, a hagyományok szerint fejdíszben és színes ruhákban házasodnak. Érdekesség, hogy a menyasszony vőlegényétől kapja az esküvői ruhát, valamint ennek kiegészítőit is, mint például a fejdíszt, a hajdíszeket stb.
3.Huculok
A huculok egy az Ukrán-Kárpátokban élő ruszin etnográfiai csoport. A hucul esküvők nagyon színesek, nem csak a ruhák tekintetében, maga az esküvő is ilyen, rengeteg tánc, viccek és játékos programok jellemzik.
4. Gora
A gorai régió Koszovó és Macedónia között található. Az itt élők alapvetően muszlim vallásúak, de hagyományaikban sok máshonnan eredő „pogány” elem is fellelhető. A gorai mennyasszonyok fehér lovon érkeznek az esküvőre, melyre általában rá van erősítve egy, csak erre az alkalomra készített, díszes esernyő is. Emellett a menyasszony arca és ruházata is rendkívül díszes.
Érdekes magyar esküvői ruhák
1.Matyó
Ha már érdekes esküvői öltözködési szokásokról van szó, akkor meg kell említeni a magyar matyó szokásokat is. A matyó menyasszonyok hímzett, általában sok alsószoknyás ruhában és fejdíszben jelennek meg az esküvőn.
2.Kalotaszegi
Az erdélyi Kalotaszegen díszes, gyöngyökkel tarkított a menyasszonyok ruhája. Érdekesség, hogy a ruhák súlya, akár 10 kg is lehet!