Külföldön már régóta bevett szokás, itthon leginkább csak a szertartásvezetők, és azon szerencsések ismerik, akik átélhették, hogy elmondhatták sajátjukat. Ez az esküvői fogadalom.
Az első bekezdést olvasva lehet, hogy összezavarodtál. Itthon ez nem elterjedt szokás? Pedig rengeteg ilyenről hallani. Nem, hazánkban ez nem bevett szokás. Az esküvői fogadalmat sokan összetévesztik a házassági esküvel vagy a házassági nyilatkozattal, pedig egészen más fogalmakról van szó.
Ebből a cikkből megtudhatod, hogy pontosan mi is az esküvői fogadalom. Azzal is megpróbálkozunk, hogy lerántsuk a leplet arról a kérdésről, hogy van-e recept a tökéletes esküvői fogadalomhoz. Ha konkrét receptet nem is kapsz, abban biztosak vagyunk, hogy tudunk adni néhány hasznos tippet, amikhez tudsz nyúlni, ha éppen saját esküvői fogadalmadat írod.
Esküvői fogadalom, házassági eskü, házassági nyilatkozat, mi a különbség?
Ahogyan ez előző bekezdésben is említettük ezek különböző fogalmak. Nézzük meg, hogy melyik mit jelent pontosan.
Mi a házassági eskü?
Házassági esküt az egyházi esküvőkön tesznek egymásnak a felek. Természetesen ez az eskü egyházfüggő, minden vallás esetében eltérő, hogy pontosan mit tartalmaz.
Mi a házassági nyilatkozat?
A házassági nyilatkozat a polgári esküvők menetének elengedhetetlen része. Hasonlóan az eskühöz a házassági nyilatkozatnak sem egy változata van, szertartásfüggő, hogy pontosan mit tartalmaz.
Mi a házassági fogadalom?
A házassági fogadalom és az előző kettő között a legmarkánsabb különbség, hogy ez nem egy kötelező elem, nem befolyásolja a házasság érvényességét.
A házassági fogadalom egyáltalán nem a magyar, sőt nem is az európai szokáskultúra része. A legtöbben, akik személyesen nem éltek még át ilyet az amerikai filmek esküvőjeleneteiben találkozhattak vele. A házassági fogadalom az elmúlt években indult hódító útjára Európában, így Magyarországon is.
Házassági fogadalmat egyházi esküvőn nem tehettek, ott a házassági esküt kell megtennetek, ez nem választható.
A házassági fogadalom egy anyakönyvvezető által tartott, „hagyományos” polgári szertartásnak sem képezi a részét, csak külön kérésre lehet beiktatni. Tehát csak abban az esetben valósulhat meg, ha ezt anyakönyvvezetővel sikerül megbeszélni. Erre egyre több a példa, az anyakönyvvezetők egyre rugalmasabbak ebben a kérdésben. Ettől függetlenül megvan rá az esély, hogy ti pont egy olyan valakit fogtok ki, aki nem megy ebbe bele.
Mit lehet tenni, ha ti mégis fogadalmat akartok tenni?
Keressetek egy szertartásvezetőt. Egy korábbi cikkünkben tisztába tettük, hogy pontosan ki is ő, és mi különbözteti meg az anyakönyvvezetőtől. Ha részletesen olvasnál erről kattints a linkre.
A szertartásvezető által tartott esküvők minden része lehet teljesen egyedi, a ti igényeitekre szabott. Ennek megfelelően a fogadalomtétel is lehetséges, olyan hosszan vagy röviden és olyan formában, ahogyan csak akarjátok.
A szertartásvezető azonban nem hivatalos személy, fontos, hogy ő papíron nem adhat össze titeket, előtte menjetek el és kössetek polgári házasságot, ezután tudjátok a különleges szertartást megtartani.
Összefoglalva tehát a házassági fogadalom nem egy kötelező elem a házasságkötés során. Szabadon választható, hogy ti szeretnétek-e fogadalmat tenni egymásnak. Egyházi esküvőn erre nincs lehetőség, hagyományos polgári esküvőn is csak külön kérésre, az anyakönyvvezető belegyezésével. A szertartásvezető által tartott esküvőkön viszont bármilyen fogadalmat tehettek, nem köt sem az idő, sem a szabályok.
Hogyan épül fel egy esküvői fogadalom?
Az esküvői fogadalom hazánkban nem a szokáskultúra része, így nincsenek kialakult formai követelményei.
Ez azt jelenti, hogy pároddal kedvetekre alakíthatjátok a fogadalomtétel formáját és menetét. Egy jó szertartásvezetővel pedig minden lehetséges, ő azt fogja adni nektek, amit szeretnétek.
Az esküvői fogadalom során ígéretet vagy ígéreteket tesztek pároddal egymásnak. Az, hogy mik ezek az ígéretek, és, hogy milyen formában teszitek meg a fogadalmat, az teljesen egyedi. Az esküvői fogadalmak sokszor tartalmaznak személyes történeteket, például a megismerkedésről. A párok gyakran azt is belefogalmazzák, hogy mit szeretnek egymásban. Formai kötöttségei nincsenek, lehet megható, komoly és vicces is.
Mi legyen egy esküvői fogadalomban?
Ahogyan az előző pontban is írtuk erre nincs recept.
Valóban nincs, de egy-két hasznos tanáccsal, tippel el tudunk látni, hogy tudd, hogy mégis milyen irányban gondolkodj, mit és hogyan mondj el a fogadalomban, hogyan kezdj neki.
Saját szöveget írj, verset mondj vagy idézz?
Általánosságban elmondható, hogy mindent úgy csinálj, ahogy neked és párodnak jó. 🙂
A saját szavak talán egy kicsit mindig szívbe markolóbbak, de ha te egy verssel vagy idézettel jobban ki tudod fejezni magad, akkor válaszd ezt a lehetőséget. Az is egy megoldás, ha saját szöveget és verset vagy idézetet is tartalmaz fogadalmad.
Saját szöveged megírásához lentebb találsz ötleteket. Ha idézeteket böngésznél kattints a linkre, ezen felül további idézeteket és verseket is találsz majd a cikk végén.
Mit írj a fogadalomba?
Az esküvői fogadalom ígérteket tartalmaz. Abban nem tudunk és nem is kell segítség, hogy mit ígérj párodnak, mik azok, ami számotokra fontosak. Ahhoz viszont tudunk egy-két tippet adni, hogy milyen formában tedd ezt.
- Megtartható, reális ígéreteket – Olyan dolgokat ígérj meg, amik reálisan betarthatóak.
- Olyan dolgokat, amik rátok jellemzőek – A ti személyiségetekhez alakítsd a szöveget. Például, ha olyan pár vagytok, akik folyton viccelődnek egymással, akkor nyugodtan csempéssz egy kis humort is a fogadalomba.
- Visszaemlékezéseket közös pillanatokra, érzéseket – Az ígéretek mellett leírhatod, hogy mit szeretsz a másikban, hogy hogyan szerettél bele, mit jelent számodra ez a kapcsolat.
Milyen hosszú legyen az esküvői fogadalom?
Nincs megkötés, legyen olyan hosszú, amilyen hosszúságút te szeretnél, ahogyan te ki tudod fejezni magad.
Arra figyelj, hogy egy nagyon hosszú szövegben könnyen elveszhet a lényeg.
Ha hosszú a fogadalmad a végén érdemes még egyszer összefoglalni, kihangsúlyozni a számodra legfontosabbakat.
Hogyan írd meg?
- Ne hagyd az utolsó pillanatra – Kezdj hozzá időben. Ne légy olyan, mint az amerikai romantikus filmekben sokat látott főszereplő, aki az esküvője előtt 2 nappal még teljesen tanácstalanul áll a kérdés előtt, és egy szót sem írt esküvői fogadalmának vázlatához. A szertartás előtt 1-2 hónappal érdemes nekikezdeni a megírásnak. Ha nem vagy egy költő típus, akkor úgysem 1 nap alatt fogod megírni, hanem szépen fokozatosan érnek majd benned a gondolatok, amiket papírra tudsz vetni.
- A vázlatot vidd magaddal az esküvőre- Ne bízz abban, hogy emlékezeted még sosem csalatkozott. Mégiscsak az esküvőd napjáról van szó, biztosan izgulsz majd egy picit (ez teljesen normális is így 😀 ). Mindenesetre ne akkor teszteld improvizációs képességeidet.
- A fogadalom csakis rólad és párodról szóljon – Kikérheted mások tanácsát, de végül csak azt fogadd meg, amivel 100%-ban egyet értesz, ezt a te fogadalmad, teljesen egyedi és megismételhetetlen.
Van-e helye a meghatódásnak?
Igen abszolút, ettől ne tarts. A te esküvőd, a te fogadalmad, a te meghatódásod, nem is kérdés, hogy van-e helye.
Olyan emberekkel leszel körülvéve, akik szeretnek, azért jöttek el, hogy együtt örüljenek veled, osztozzanak nagy napod élményében, és veled együtt elmorzsoljanak pár könnycseppet is, ha arról van szó.
Mindenkinek való az esküvői fogadalom?
Nem, véleményünk szerint nem mindenkinek.
Kinek való?
Azoknak a pároknak, akik együtt erre a döntésre jutottak, és szeretnék egy fogadalommal is megerősíteni házasságuk kötelékét.
Nagyon fontos, hogy a fogadalomtétel mindig egy közös döntés legyen, ha az egyikőtök nem akarja ne erőltesd.
Kinek nem való?
Nem mindenki szeret vagy tud sok ember előtt beszélni, még akkor sem, ha ezek az emberek a családtagjai és a legjobb barátai. Ha emiatt valaki nem akar fogadalmat tenni azt el kell fogadni.
Arra is van lehetőség, hogy a fogadalmaitokat csak kettesben mondjátok el egymásnak. Ha egyikőtök sem szeret rivaldafényben lenni, de szeretnétek egymásnak fogadalmat tenni, akkor választhatjátok ezt az utat.
Versek, idézetek esküvői fogadalomhoz
A végére pedig néhány vers, versrészlet és idézet esküvői fogadalomhoz:
Te vagy az élet szent igenje,
Lázongások elpihent csendje,
Termékenyítő, gazdag béke,
Viharvert lelkem menedéke.
Tábori Piroska
Most boldog vagyok. Mert hamarosan elérkezik a pillanat. És magával hoz téged. Vártam ezt a pillanatot. Napok óta. Napok óta? Nem! Nem napok óta. Sokkal régebb óta. Már akkor is vártalak, amikor még nem ismertelek. Csak tudtalak. Tudtam, hogy élsz, létezel valahol, és tudtam, hogy egy napon elérkezik a pillanat. Veled.
Csitáry-Hock Tamás
A szerelem olyan, mint egy illat, egy áramlat, egy zivatar. Te vagy az én egem, a rám hulló esőcseppek, én pedig a föld, amely befogad.
Frida Kahlo
Felírtam a neved a szívembe
Hogy a szívünk együtt verjen
És amikor a legjobban hiányzol
Csak végighúzom az ujjam a betűkön.
Amy Harmon
Minden holnapom a tiéd (…). Veled akarom eltölteni mindet.
Mary E. Pearson
Mostantól mindennap
Kihozom magamból a legjobbat,
Hogy megmutassam, mit jelentesz nekem,
Mert ha te nem vagy mellettem,
Ez az egész nem ér semmit.
Emma Chase
Ő az igazi. Elmosta a futó kalandokat, a korábbi, felületes egyetemi ismeretségeket. A szerelem olyan dolog, amin nincs mit magyarázni.
Odze György
Létezik-e tökéletes esküvői fogadalom?
A cím a következő kérdést teszi fel: Létezik-e tökéletes esküvői fogadalom? Szerintünk IGEN és NEM, mert ez szubjektív. 🙂
Számodra párod szavai, melyeket az esküvői fogadalomtétel során mondott remélhetőleg tökéletesek voltak. Más a saját párjáéról gondolhatja ugyanezt és így tovább.
A tökéletesség ebben az esetben nem egy konkrét, mérhető, megfogható vagy megérthető dolog. Egy esküvői fogadalom tökéletessége a pár bensőséges szavaiban, ígéretiben, érzéseiben rejlik, melyeket lehet, hogy a legközelebbi rokonok és barátok sem értenek teljesen.
Tökéletes esküvői fogadalom tehát létezik is, meg nem is. Tökéletes lehet egy pár mondatos, vagy egy hosszú saját szöveg, egy jól eltalált vers vagy idézet és egy viccekkel tarkított fogadalom is. Pont ebben rejlik a varázsa, nincs hozzá sablon és megszokás, teljesen egyedi, csak a tiétek, 100%-ban rólatok szól.
Gyakran Ismételt Kérdések
A fogadalom nem egy kötelező elem, szabadon választható, hogy be akarjátok-e építeni az esküvőbe. Ígéreteket, emlékeket, érzéseket tartalmaz, minden esetben egyedi.
A fogadalomtétel az esküvői szertartás része. Az, hogy ezen belül pontosan mikor teszitek meg fogadalmaitokat csak rajtatok múlik. Lehetőségetek van négyszemközt és a násznép előtt is megtenni ezt.
Nincs rá szabály. A lényeg, hogy a kettőtök kapcsolatát jellemezze. Lehet megható, érzelmes, vicces, amit csak akartok.
A képek forrása: Pinterest